Українці відмовляються від вакцин CoviShield - чому не довіряють вакцині Ковішілд

За два дні вакциною CoviShield вкололися трохи більше тисячі осіб

Фото: kyivcity.gov.ua

В Україні 24 лютого нарешті почалася вакцинація від коронавируса. Поки в країну поставили тільки 500 тисяч доз індійського препарату CoviShield (аналог вакцини британсько-шведської фармкомпанії AstraZeneca). З одного боку, лише 500 тисяч доз на країну з населенням в 42 мільйони — крапля в морі. Але і черги на вакцинацію в країні немає. За перші два дні на щеплення від ковіда зважилися трохи більше тисячі осіб. Чому так відбувається і українці не поспішають набувати імунітет від коронавірусу, з’ясовував «Апостроф».

Криза довіри

Ще до старту вакцинації було зрозуміло, що ажіотажу в країні не буде. Так, соціологічна група «Рейтинг» наприкінці 2020 року провела опитування, згідно з яким 40% українців не будуть робити щеплення навіть безкоштовно.

Правда, на першому етапі ніхто й не збирався вакцинувати всіх українців. Згідно з планами МОЗу, піонерами вакцинації по-українськи повинні були стати медики, які безпосередньо боряться з коронавірусом. Але і серед медиків особливого ажіотажу не спостерігається.

«Дійсно, дуже мало медиків побажали вакцинуватися. Наприклад, у моєму лікувальному закладу близько 40% людей захотіли вакцинуватися», — каже «Апострофу» епідеміолог Катерина Сояк.

Остаточно стало зрозуміло, що з довгоочікуваною вакцинацією в Україні щось не так, коли в інфекційному відділенні Олександрівської лікарні — головній лікарні країни з питань лікування коронавірусу — на щеплення погодилися тільки 2 медики з 24-х. А адже саме на медпрацівників орієнтуються звичайні українці, приймаючи власне рішення про вакцинацію.

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов виправдовувався. Мовляв, більшість медиків, які борються з ковідом, вже перехворіли на коронавірус, мають високий титр антитіл, а тому і відмовляються від щеплень, бо вже набули імунітет.

Однак експерти запевняють, що у такій логіці міністра є істотні недоліки.

«Дійсно, медиків перехворіло багато, але це не означає, що їм не потрібно вакцинуватися, адже титр антитіл колективно ніхто не перевіряв. Якщо хтось окремо собі перевірив, це ж не означає, що можна робити висновки про всіх перехворілих медиків. Це все звучить більше як виправдання, чому медики не довіряють міністерству», — додає Сояк.

І саме в недовірі до влади в цілому, і до Міністерства охорони здоров’я зокрема, на думку експертів, і криється головна причина, чому так мало українців вакцинується.

«Найголовніше — це недовіра до влади, яка не вміє комунікувати з суспільством, — запевняє «Апостроф» міністр охорони здоров’я у 2014-му Олег Мусій. — Але тут нічого дивного: у нас хронічна брехня за кількістю хворих через відсутність тестування. Це породило недовіру людей до того, що робить влада і МОЗ. Тому бажаючих вакцинуватися дуже мало».

«До останнього моменту не було зрозуміло, яка саме вакцина буде, тому люди не хочуть робити щеплення, сумніваються. Недовіра до влади, думаю, позначається і на недовірі до медицини», — коментує Катерина Сояк.

Підозріле ТОВ

Але влада і сама підігріває підозрілі настрої в суспільстві. Взяти хоча б схему поставки вакцини CoviShield в Україну через фірму, яка дуже нагадує корупційну «прокладку».

Якщо звернутися до Державного реєстру лікарських засобів України (регулятор, який реєструє всі медпрепарати в країні), то можна побачити, що вакцину поставили до нас не через прямий контракт з виробником Serum Institute Of India, а через таке собі ТОВ «ГРЕЙС ОФ ГОД» , зареєстроване у Києві тільки в листопаді минулого року. Керівником цього підприємства в реєстрі значиться Кумар Пранаав. Він же, співзасновник компанії «АЕОН БІОТЕХ» , разом з Вірді Бікрамом Джитом Сінгхом. Останній — директор з постачання підприємства «АрселорМіттал Кривий Ріг» . Саме це підприємство, як зазначено на його сторінці в Facebook, постачало металургійний шлак для президентського проекту «Велике будівництво». Занадто багато збігів, чи не так?

«Це тепер питання до правоохоронних органів, адже є підозра, що хтось хоче нажитися на вакцинації і, швидше за все, це так і є», — каже Олег Мусій.

Правда, міністр охорони здоров’я запевняє, що він тут ні до чого, так як послугами ТОВ «ГРЕЙС ОФ ГОД» захотіли скористатися саме індійські партнери.

«У зв’язку з тим, що він (Serum Institute Of India, — «Апостроф») не має свого представництва, він уповноважив компанію передати документи на реєстрацію. Це як нотаріуса уповноважують», — пояснив Степанов.

Але за словами Мусія, питання варто задавати саме МОЗу, а не індійським партнерам.

«Адже вперше цю індійську вакцину закупила якраз Україна, а в інших країнах, де вона використовується в екстрених ситуаціях, ця вакцина є безкоштовною. Тому, природно, МОЗ захищатиме свої позиції», — резюмував Мусій.

Більш того, у індійського підприємства Serum Institute Of India Україна закуповує не тільки вакцину від коронавірусу. Ця ж компанія постачає в Україну, наприклад, щеплення від дифтерії і правця, гепатиту, кору, краснухи. Але лише вакцина від коронавірусу закуплена через підозріле ТОВ. А тому й не дивно, що після таких «наперстків» з вакцинацією українці не вірять владі. І, як наслідок, не шикуються в черги за щепленнями.

Зазначимо, що «Апостроф» спробував зв’язатися з фірмою ТОВ «ГРЕЙС ОФ ГОД» з проханням роз’яснити свою роль у проекті з постачання вакцин в Україну, але єдиний контактний телефон, вказаний в реєстрі, виявився відключеним.

Лабіринт фейків

Проте недовіра до влади — не єдина причина провалу вакцинальної кампанії в Україні. За словами лікаря-анестезіолога з Ізраїлю Бориса Бриля, українське суспільство заблукало в лабіринтах фейків на тему щеплень, а система охорони здоров’я, яка повинна була б допомогти українцям знайти вихід з цього лабіринту, не може дати раду інформаційному лікнепу.

«У вас лікарів, які читають доказову літературу і дослідження, які дивиться весь світ — одиниці. Вся медична література і всі медичні знання зараз англійською, всі публікації англійською. Відсоток українських лікарів, які вільно розмовляють і читають англійською, від сили 10%, та й то, це ще багато, а реально відсотків п’ять. З цих 5% близько 20% читають дослідження і релевантну літературу, а всі інші лікарі взагалі не мають відношення до медицини, адже щоб мати відношення до медицини, потрібно читати дослідження, публікації. А отже, вони лікують за досвідом, відсталими книгами або поданням фарм-компаній», — пояснив «Апострофу» Борис Бриль.

Він додав, що в Україні ніхто не несе відповідальність за лікування.

«Якщо я як лікар скажу щось, що не відповідає дослідженням, я потраплю під кримінальну відповідальність. У нас тільки три дні тому лікаря позбавили за це медичної ліцензії. А в Україні ковід лікували неправильно, і ніхто не поніс відповідальність. У нас би вже пересадили всіх таких лікарів», — додав Борис Бриль.

Лікар з Ізраїлю зазначив, що фейки поширюються тому, що українцям нема звідки черпати інформацію.

«Згадайте, адже спочатку основна маса людей в Україні не вірила в коронавірус, говорили, що це дурниці, потім не вірили в маски, потім ще у щось. Це все через низький рівень освіченості людей і медичних працівників. Система охорони здоров’я ні про що не інформує пацієнтів», — резюмує Борис Бриль.

Джерело

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.