Владислава Молчанова про меморандум щодо  добудови об'єктів Аркади

Владислава Молчанова

Фото надано прес-службою

У Києві повідомили про підписання меморандуму щодо завершення зведення недобудованих об’єктів збанкрутілого банку «Аркада». Це – обнадійливий меседж від влади для інвесторів і фактично перший та унікальний для столиці кейс розв’язання кризової ситуації, де вперше спільно задіяні профільні органи влади й провідні девелопери. Якими є права й обов’язки кожної зі сторін? Як буде профінансовано добудову? Та коли вкладники зможуть отримати власні квартири? Чи з’явиться на Осокорках новий парк? Про ексклюзивні подробиці в інтерв’ю для нашого видання розповіла бізнес-леді та фундатор Громадської організації «Центр захисту киян» Влада Молчанова.

7 квітня 2021 року під час брифінгу в НБУ оголосили, що три недобудовані «Аркадою» житлові комплекси «Патріотика», «Еврика» та «Патріотика на озерах» будуть завершені вже найближчим часом. Під документом поставили свої підписи керівники низки міністерств, профільних державних відомств та інвестори.

— Яка Ваша роль у процесі вирішення соціального питання добудови об’єктів «Аркади» ? І з чого все починалося?

— З цією проблемою я вперше стикнулась як фундатор Центру захисту киян. Це громадська організація, яка дуже уважно слідкує за ключовими київськими темами, проводить експертні та освітні заходи, а також надає безкоштовну юридичну допомогу киянам, які опинилися в скрутних життєвих обставинах.

Минулого року до нашої організації за допомогою звернулась ініціативна група інвесторів, абсолютна більшість з яких – звичайні київські сім’ї, які постраждали внаслідок дій банку «Аркада». Оскільки я маю значний експертний досвід як девелопер і мені небайдужі проблеми нашої громади, я не могла залишатися осторонь. Тому наша команда дала старт і поштовх урегулюванню питань, пов’язаних з об’єктами «Аркади», а я стала виконувати роль модератора цього процесу.

Наразі на ринку є багато кейсів з незавершеного будівництва. Зокрема, усім відомі недобудови «Еліта-центру», об’єкти Войцеховського та інші. Але успішних серед них не має. Добудувавши об’єкти «Аркади», ми доведемо: ефективне розв’язання такого роду проблем – можливе.

Тим більше, ця проблема є дуже гострою й болючою для багатьох мешканців Києва. Постраждала значна кількість інвесторів – це не один і не два будинки, а тисячі родин. Тому ми й вирішили увійти в цей процес. І чим далі ми занурювались у це питання, тим більшим було розуміння того, як можна фіналізувати будівництво, механізми добудови постійно відпрацьовували.

Результатом цього став проект меморандуму, він дав поштовх детальним перемовинам. Ми обговорюємо, що може зробити кожна сторона, аби зрушити цю ситуацію з мертвої точки. І не просто віртуально розтягнути цей процес у часі, а дійсно дати можливість людям отримати власне добудоване житло. Прагнемо досягти цього реальними діями, із залученням представників виконавчої влади й місцевого самоврядування.

Підписантами меморандуму є 12 сторін: профільні міністерства й відомства, інвестори. Також ключовим учасником цього процесу є міська громада, яку представляє мер Кличко.

Для мене особисто це серйозний виклик. І можливість справді допомогти киянам через організацію процесу добудови. На моє переконання, за належного виконання всіма сторонами даного процесу своїх зобов’язань, об’єкти можна добудувати й здати в експлуатацію.

Про особливості переговорного процесу й співпрацю з держорганами

— Наскільки важко в цьому процесі комунікувати з представниками влади? З ким найважче, а з ким – найлегше побудувати діалог?

— В мене великий досвід управління в приватному секторі і, звісно, що в бізнесі такі кризові ситуації вирішуються значно оперативніше. При залученні державних органів виникло дуже багато додаткових питань й обмежень. Але той факт, що нам вдалося залучити усі ключові інституції, кожна з яких, за меморандумом, отримала чітку зону відповідальності – це вже велике досягнення і перемога.

Владислава Молчанова про меморандум щодо  добудови об'єктів Аркади

Владислава Молчанова на презентації Меморандуму щодо добудови об’єктів банку «Аркада»Фото: надано прес-службою

— Чи можете Ви конкретизувати роль ДТЕК КЕМ у цьому процесі? Бо, наскільки відомо, ця сторона не підписала меморандум.

— Для мене ця тема гостра, й позиція цієї компанії видається досить дивною. Мені здавалося, що ми вирішуємо спільні проблеми, і ДТЕК КЕМ , так само, як і всі сторони, має бути максимально зацікавлений у їхньому розв’язанні й фіналізації процесу добудови.

Ми очікували від них конструктивної позиції щодо участі у меморандумі. Але аж ніяк не відмови. Мене особисто дивує відсутність позиції компанії при очевидних зобов’язаннях компанії перед громадою міста.

— А як щодо співпраці з містом? Та особисто з мером Кличком?

— Можу сказати, що позиція Віталія Кличка у цьому питанні дуже конструктивна. Ми отримали запевнення у всебічній підтримці й сприянні у вирішенні низки проблем. Це й питання інфраструктури, й питання будівництва соціальних об’єктів.

Сподіваюсь, що усі зобов’язання, прийняті містом, будуть виконані. Ми дуже ефективно комунікуємо з мером, і він – один з найактивніших учасників даного процесу.

Про проблеми, які гальмують процес добудови

— Найгостріше питання довкола теми добудов «Аркади» – історія з піском, яку активно обговорюють у ЗМІ. Чи можете її прокоментувати? І взагалі, якими будуть подальші дії?

— Йдеться про пісок, намитий «Аркадою», зокрема за кошти інвесторів, на столичних Осокорках. Він зберігається на території поблизу будмайданчика, і без нього неможливо добудувати об’єкти. Водночас є декілька структур, які претендують на цей пісок.

Зрозуміло, що йдеться про певні зловживання. Тому для мене дуже важливо, щоб це питання було відрегульоване, щоб пісок залишився на майданчику, а всім подіям довкола нього була надана об’єктивна правова оцінка. Зі свого боку я буду всіляко сприяти вирішенню цього питання. Все має відбуватися за законом.

— Ще одне гостре питання – «Екопарк». Активісти виступають проти забудови.

— Стосовно «Екопарку». Ми обговорювали це питання, я разом з мером була ініціатором і запрошувала представників «Екопарку», аби почути їхню позицію, вимоги й побажання. Але, після першої зустрічі, яка відбулася, вони фактично вийшли з переговорного процесу.

Для мене це теж дуже дивна ситуація: люди прагнуть щось зробити, є позиція міста, є мер, який хоче допомогти, зрозуміти, приділяє цьому свій час та увагу. Є я, яка намагається цю історію відмодерувати, склеїти. А «Екопарк» просто відходить від переговорного процесу, і замість цього об’єднується з якимись незрозумілими структурами, псевдоактивістами у балаклавах. Це не конструктив, а руйнування.

Я впевнена, що всі сторони розуміють необхідність створення нової паркової зони в цьому густонаселеному районі міста. Тим більше, що для цього передбачено площу у понад 100 гектарів. Ми готові презентувати проект. Що цікаво, в межах цієї території є пропозиція створити і великий зоопарк, на зразок харківського, який буде приносити радість не лише мешканцям Осокорків та Позняків, але й всього лівого берегу Києва.

Але хочеться, щоб це було спільне бачення і девелопера, і влади міста, і громади. Тому ми запрошуємо усі сторони до спільної розробки концепції парку на навколишніх територіях – як громадську організацію «Екопарк», так і всіх зацікавлених мешканців.

Про фінансування проекту

— Як ви плануєте залучати кошти, які механізми будуть задіяні? Чи маєте до цього певне відношення?

— Питання щодо залучення коштів відпрацьовується декількома сторонами – учасниками меморандуму, оскільки інвестори очікують якомога швидшої добудови об’єктів – в термін до 3 років. Stolitsa Group відпрацьовувала механізми можливості реалізації проекту в такі стислі строки, і мене запевнили, що це можливо, за наявності державної фінансової допомоги і повного пакету документації.

Тому наразі це питання обговорюється. Зауважу, що багато справ нам доводиться робити вперше, бути, так би мовити, «піонерами» в цій справі.

Все це звісно вимагає часу, але ми намагаємося пришвидшити всі ці процеси. Але якщо ми вже взяли на свої плечі цю важку ношу, іншого виходу просто немає.

Про відносини з інвесторами й перспективи проекту

— Якими є Ваші взаємовідносини з «аркадівцями», з тими людьми, які залишилися без квартир?

— Згідно з меморандумом, створено Дирекцію з добудови, до якої увійшли, на мій погляд, саме ті структури, які займаються операційною діяльністю й вирішують нагальні питання щодо добудови. Вони відпрацьовують усі проблеми й надають свої пропозиції, що потрібно зробити, на яких щаблях влади чи в яких інституціях узгодити питання, щоб цей процес дійсно відбувся у заявлені терміни та відповідав очікуванням інвесторів.

— А як часто ви спілкуєтеся з інвесторами?

— Ми на постійному зв’язку. Але сьогодні цей процес вже дещо підхопила Дирекція, і відтепер більшість комунікації вибудовані саме через них та представництво інвесторів усіх ЖК.

— Які найбільші проблеми хвилюють інвесторів після підписання меморандуму?

— Безумовно, це можливість добудувати їхні оселі в найшвидший термін. Є окремі питання, що стосуються будинків з найвищим ступенем готовності, це окрема історія, і я знаю, що Дирекція вже з цим питанням працює.

Головне питання – це терміни, коли будинки будуть зведені й здані в експлуатацію. І його вирішення багато в чому залежить від того, наскільки сьогодні держава спроможна залучити кошти на зворотній основі для якомога швидшої добудови.

— Які перспективи цього проєкту, на Ваш погляд? Коли варто очікувати закінчення?

— В житті я – оптимістка і максималістка з точки зору виконання поставлених завдань. Тому я вірю і докладу максимум зусиль, щоб це відбулось у якомога швидший термін. І зроблю все від мене залежне, щоб усі сторони виконали свої зобов’язання перед киянами, і житло було добудоване. При активній участі всіх сторін, це завдання можна виконати вже за декілька років. І я матиму змогу надалі спілкуватися з інвесторами вже в їхніх власних квартирах.

Джерело

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.