Війна за бідність. Держпереворот у Гвінеї

Держпереворот у Гвінеї

Альфа Конде, якому зараз 83 роки, править країною вже 11 років, його захопили бійці місцевого спецпризначення, але ООН і Росія закликають вирішити все мирним шляхом.

 

Гвінея — одна з найбідніших країн світу з населенням 12,4 мільйона осіб. Країною з 2010 року правив президент Альфа Конде. Він став першим демократично обраним лідером цієї західноафриканської держави, але поступово сам почав сповзати до авторитаризму.

 

У неділю Конде захопили бійці місцевого спецпризначення. Тимчасовим главою держави оголосив себе підполковник Мамаду Думбуя.

 

 

Що за країна

 

Гвінея займає 165-те місце у світі за рівнем ВВП на душу населення. Там висока інфляція, за даними на 2019 рік — 43,7% громадян живуть за межею бідності.

 

60% гвінейського експорту припадають на боксити (сировина для отримання алюмінію), ще 19% — на золото, інше — продукція сільського господарства. Звістка про переворот викликала турбулентність на світовому ринку алюмінію. Його ціна в понеділок досягла 10-річного максимуму.

 

Основні видобувачі бокситів у Гвінеї — Société MinièredeBoké і російський Русал, а також компанія RioTinto, яка розробляє родовище залізної руди в районі міста Сіманду, — поки не коментують ситуацію та не повідомляють, чи позначилися політичні події на виробничому процесі.

 

Компанія AngloGoldAshanti, яка видобуває золото на родовищі Сігуру, заявила, що її видобуток у Гвінеї проходить нормально.

 

 

Які розклади

 

Альфа Конде, якому зараз 83 роки, більшу частину життя був опозиціонером і боровся з авторитарними правителями цієї західноафриканської країни, яку вважають однією з найбідніших у світі.

 

Під час цієї боротьби він у 1990-х роках брав участь у президентських виборах, потім сидів у в’язниці, але його помилував президент Лансана Конте.

 

У 2010 році, після смерті Конте і військового перевороту, Конде переміг у другому турі президентських виборів — він став першим демократично обраним лідером Гвінеї, а в 2015 році переобрався на пост глави держави.

 

Перед виборами 2020 року він продавив прийняття нової конституції, що дозволило йому обійти обмеження у два терміни на посаді президента. Потім, наприкінці минулого року, Конде переобрався на третій термін, тоді опозиція звинуватила його і його соратників у масштабних фальсифікаціях результатів голосування, а в зіткненнях протестуючих з поліцією загинули десятки осіб. Після виборів влада заарештувала кількох видних опозиціонерів і звинуватила їх в організації заворушень.

 

А ще під час першого терміну Конде, в 2013 році, близько 20 осіб було вбито під час придушення протестів опозиції, яка вважала, що Конде із прихильниками підтасували результати парламентських виборів.

 

Війна за бідність. Держпереворот у Гвінеї

Конде, якого захопили // EPA

 

 

Підполковник Мамаду Думбуя, який захопив владу, в телевізійному зверненні заявив, що очолює тимчасовий орган влади — Національний комітет за згуртування та розвиток, що президента позбавлено влади, а дія конституції припинена, в країні вводиться комендантська година, закриваються сухопутні і повітряні кордони. Останній захід було скасовано менш як через добу.

 

Думбуя обіцяв у доступному для огляду майбутньому підготувати нову конституцію та почати процес мирної трансформації політичної системи і заявив про вірність Гвінеї її міжнародним зобов’язанням.

 

Він викликав усіх міністрів на надзвичайне засідання в Народний палац у Конакрі і сказав, що тих, хто не прийде, вважатимуть бунтівниками.

 

На засіданні Мамаду Думбуя заявив членам колишнього уряду, що ніякого полювання на відьом не буде. Хоча він звелів їм не покидати країну і здати військовим свої персональні машини. Новий кабінет буде сформовано в найближчі тижні, сказав він.

 

Новий лідер пояснив дії військових узурпацією влади поваленим президентом, неефективним управлінням фінансами, поганим станом здоров’я та масовою корупцією.

 

 

Що кажуть у світі

 

Російське МЗС у понеділок закликало військових, які захопили владу у Гвінеї, негайно звільнити поваленого Конде і вступити з ним у переговори. Раніше аналогічні заяви зробили Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш і Африканський Союз.

 

Джерело

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.