Вбивають за прапор. Нова хвиля протестів Білорусі

Акція пам’яті Романа Бондаренка в Мінську

По всій Білорусі проходять акції пам’яті на честь 31-річного жителя Мінська Романа Бондаренка, якого вбили невідомі люди в масках після конфлікту через біло-червоно-білі стрічки.

 

Протести в Білорусі не припиняються вже четвертий місяць. Влада теж не втрачає хватку і часом жорстокість правоохоронців призводить до справжніх трагедій.

 

Так, у мінській лікарні помер 31-річний Роман Бондаренко. Його побили невідомі люди в масках і відвезли на мікроавтобусі після конфлікту через біло-червоно-білі стрічки в одному з дворів Мінська.

 

Незабаром після того, як стало відомо про смерть Бондаренка, люди в Мінську і по всій країні почали виходити на вулиці з плакатами і біло-червоно-білими прапорами.

 

Убив тихар

 

Бондаренка побили так звані тихарі — так у Білорусі називають одягнених у цивільний одяг людей, які діють за підтримки силовиків.

 

Бондаренко жив на так званій Площі змін — це двір на вулиці Червякова в центрі Мінська, обвішаний червоно-білою символікою. Вона популярна серед прихильників опозиції.

 

Увечері 11 листопада на Площу змін приїхали невідомі люди, які хотіли зняти червоно-білі стрічечки з паркану. Місцеві жителі вже знають, що це не просто звичайні громадяни, тому що вони приховують обличчя і діють за підтримки силовиків — ті були в припаркованих поруч автомобілях.

 

«Людина в масці відштовхнула Рому ближче до муралу, він намагався ухилитися, але невідомий схопив його і з усієї сили відкинув до гірки на майданчику. Він сильно вдарився головою», — розповіла місцева мешканка Юлія виданню Tut.by подробиці конфлікту у дворі.

 

Інша очевидиця подій говорить, що ця людина штовхнула Романа Бондаренка ні з того, ні з сього: «Роман за інерцією відійшов на кілька кроків назад. Я буквально на секунду відвернулася, а коли знову подивилася в сторону сусіда, він вже лежав на землі».

 

Потім двоє силовиків віднесли Бондаренка у свій автобус і відвезли. Все це сталося близько 22:00. Через дві години його привезли в лікарню з набряком мозку.

 

 

Версія міліції

 

Міліція каже, що Бондаренко отримав травми під час побутового конфлікту. Як сказали в МВС, одні жителі вивішують недержавну символіку, інші хочуть її зняти, через це бувають конфлікти, з плачевними наслідками яких доводиться розбиратися міліціонерам.

 

Пізніше офіційний представник ГУВС Мінміськвиконкому Наталія Ганусевич повідомила, що міліція і Слідчий комітет проводять перевірку інциденту.

 

Акції пам’яті

 

Вшанувати пам’ять Бондаренка прийшли тисячі людей. Лідер опозиції Світлана Тихановська назвала Бондаренка безневинною жертвою страшної системи.

 

 

Всього в ході протестів після виборів президента Білорусі вже загинули не менше чотирьох осіб. 10 серпня в Мінську загинув Олександр Тарайковський, який нібито хотів підірвати саморобний пристрій. Ймовірно, в дійсності він був застрелений. 12 серпня в Гомелі помер затриманий Олександр Чуприна. 19 серпня помер поранений у Бресті Геннадій Шутов — міліціонер нібито цілився йому в плече, а поцілив у голову. Медіазона підрахувала, що в ході протестів отримали травми 1 373 людини — більше 600 осіб з них були побиті вже після затримання.

 

 

За підрахунками правозахисників, за півроку, що минули з початку президентської кампанії-2020 року, в Білорусії за участь у мирних демонстраціях затримали в цілому 16 тисяч осіб.

 

Європейський Союз висловив обурення через смерть Бондаренка. У заяві нагадується, що ЄС вже ввів санкції відносно 55 осіб, винних у насильницьких репресіях і залякуванні, зокрема проти Лукашенка, і готовий ввести додаткові санкції.

 

 

Нова фаза протестів

 

Тихановська заявила, що білоруси не відмовляться від боротьби з режимом Лукашенка, але, за її словами, протести можуть набути іншу форму.

 

«Думаю, що люди вирішать перейти на партизанську форму, оскільки влада не знає кордонів у застосуванні сили», — заявила Тихановська.

 

Тихановська оцінила, що загальнонаціональний страйк, який вона оголосила кілька тижнів тому, коли Лукашенко не виконав умови народного ультиматуму про припинення насильства і звільнення політв’язнів, виконала своє завдання.

 

«Потрібний стимул, тому що люди вже втомилися. Люди добре відреагували. Завжди можна бажати більшого, але ми вдячні всім, хто зважився продемонструвати свою громадянську позицію», — сказала вона.

 

За оцінкою Тихановської, «очевидно, що режим близький до паралічу».

 

«Влада не виконує своїх основних функцій, а тільки бореться з протестувальниками», — сказала вона, зазначивши, що багато в силових структурах переходять «на світлу сторону», але для цих процесів потрібен час.

 

Хоча Лукашенко знову говорить, що ніяких протестів і революції в Білорусі немає.

 

У той же час, депутати Палати представників Національних зборів Білорусі готують до розгляду в другому читанні законопроект про зміну закону Про громадянство Республіки Білорусь.

 

За словами депутата Марії Василевич, «передбачається можливість втрати білоруського громадянства внаслідок участі в терористичній та іншій екстремістській діяльності або заподіяння тяжкої шкоди інтересам Білорусі».

 

Опозиція побоюється, що громадянства позбавлятимуть за участь в акціях протесту.

 

 

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.