Трагедія США. Світова преса про Афганістан

Перемога талібів в Афганістані

Світова преса оцінює події в Афганістані і захоплення влади в країні радикальним рухом Талібан.

 

Афганістан залишається темою №1 для всього світу. Таліби захопили владу в країні через місяць після того, як звідти було виведено американські війська.

 

Шок і приниження для Америки і всього Заходу — преса особливо слів не добирає на позначення ситуації, що складається в Афганістані.

 

Корреспондент.net дослідив, що пишуть у світі про тріумф Талібану.

 

 

Кінець мрії — New York Times

 

«Це трагедія, бо американська мрія бути «незамінною нацією» в справі розбудови світу, де мають правити такі цінності, як повага до цивільних прав, рівноправність жінок і релігійна терпимість, як виявилося, власне, є лише мрією», — пише New York Times.

 

Те, що після відходу американців владу знову візьмуть у свої руки таліби, було зрозумілим віддавна, — пише газета, — але цю війну неодмінно треба було закінчити, хоча таке її закінчення — це ще й трагедія для тих афганців, які повірили в цю мрію, брали участь у спробах розбудувати сучасне суспільство, натомість адміністрація Байдена мала б подбати, щоб їх захистити.

 

Самообман — The Guardian

 

Видання вважає, що американські генерали і політики у своїх звітах і заявах постійно завищували оцінки боєздатності армії, поліції та спецслужб Афганістану, на які за 20 років вони витратили 88,3 млрд доларів.

 

Водночас і незалежні експерти, і багато офіцерів регулярно попереджали, що американці просто не мають можливості оцінити, як широко ці структури здатні діяти проти талібів без всебічної підтримки з боку США та інших західних союзників.

 

Видання виділяє кілька причин миттєвої поразки афганських урядових сил. Це корупція в армії та поліції, нездатність користуватися подарованою складною технікою при широкій загальній необізнаності, втрата митних зборів і, як наслідок, нездатність уряду платити платню.

 

Не забули про Трампа — Washington Post

 

Washington Post в оповіді про падіння афганського президента Ашрафа Гані, який втік із країни, нагадує, що його позиції сильно підірвала торішня сепаратна, без згоди Гані, угода, якої досягла адміністрація Трампа з талібами.

 

Гані можна багато в чому звинувачувати, констатує газета: він був зарозумілий, непослідовний у політиці, не бажав концентруватися на вирішенні конкретних, найнагальніших завдань.

 

«Але, нехай критики і називали його нахабним і жорстким, його сила і вплив було підірвано американцями, які в 2020 році уклали з талібами пакт, що суперечив інтересам Афганістану і призвів до звільнення з в’язниць тисяч талібів, Гані цьому відчайдушно чинив опір», — пише Washington Post.

 

Угода США і Пакистану — Медуза

 

Російське видання наводить висновки про ситуацію в Афганістані, які виклав Андрій Серенко, експерт російського Центру вивчення сучасного Афганістану.

 

На його думку, Штати могли свідомо здати Афганістан на користь Пакистану: «Можна мене звинуватити в конспірології, але мені дедалі більше здається, що США свідомо здали Афганістан. Пакистан — це більш ніж 200 мільйонів жителів. Це ядерна зброя. Це складні відносини між американцями і верхівкою країни. Тому американці зважили всі за і проти і визнали, що Афганістан потрібно здати Пакистану. Фактично це угода влади США з Пакистаном».

 

На його думку, якби американці дійсно мали намір закінчити війну в Афганістані, потрібно було б серйозно тиснути на Пакистан аж до введення економічних санкцій.

 

«Саме в Пакистані знаходяться тренувальні табори талібів, бізнес цих людей і таке інше. Де-факто Талібан — це гібридний підрозділ пакистанської армії. Якби тиск на Пакистан дійсно був, з талібами покінчили б за кілька місяців. Зараз же ми фактично спостерігаємо перемогу Пакистану в гібридній війні з Афганістаном», — вважає Серенко. 

 

Договірняк великих держав — КоммерсантЪ

 

Російські Независимая газета і КоммерсантЪ висловлюють припущення, що безкровна здача талібам Кабула і влади в країні могла бути результатом якоїсь закулісної угоди за участю світових держав, хоча скільки-небудь докладних роз’яснень автори обох газет не дають.

 

Независимая газета цитує, зокрема, старшого наукового співробітника Інституту сходознавства РАН Володимира Сотнікова, який вважає, що Москва буде дотримуватися нейтралітету в питанні талібів і ситуації в Афганістані і що Талібан «навряд чи зазіхне на кордони середньоазіатських держав».

 

Росія не поспішатиме визнавати режим талібів. «З приводу визнання — ми нікуди не поспішаємо. Ми подивимося, яким буде режим», — сказав ТАСС спецпредставник російського президента по Афганістану Замір Кабулов.

 

За його словами, з майбутнім керівництвом Афганістану Росія матиме дружні відносини. «Я не тільки сподіваюся, я впевнений у цьому. Будемо налагоджувати відносини і спиратимемося на напрацьований уже за останні роки матеріал, як його називають», — заявив дипломат.

 

На думку Сотнікова, таліби сконцентруються на внутрішньоафганських справах, а у зовнішній політиці передусім орієнтуватимуться на Катар і Саудівську Аравію, які підтримуюють їх.

 

 

 

Наївний Байден — Die Welt

 

Ситуацію в Афганістані президент США Джо Байден оцінив вкрай помилково і приголомшливо наївно, вважає німецька газета.

 

Ще в липні Байден говорив, що таліби навряд чи захоплять владу в Афганістані, навіть якщо вивести солдатів західних країн.

 

«А тепер Білий дім стурбований схожістю моменту із втечею із Сайгону, а Америка задається питанням, чим взагалі займалися її спецслужби, — пише кореспондент Die Welt. — Плани Байдена організовано вийти з Афганістану розсипалися, мов картковий будиночок».

 

Зрада — AP

 

Студентка афганського університету розповіла виданню, що відчула, ніби її зраджено, коли спостерігала, як евакуйовують посольство США. «Ви підвели молоде покоління Афганістану», — заявила 22-річна Аїша Хуррем, яка тепер не має впевненості в тому, чи через два місяці зможе закінчити здобувати вищу освіту. Вона сказала, що її покоління «сподівалося побудувати країну своїми руками».

 

В очікуванні біженців — Spiegel

 

Уряд Німеччини стикається з надзвичайно делікатним питанням: яку відповідальність несе Берлін перед Афганістаном і його народом після двох десятиліть військового втручання? І чи зіткнеться Німеччина з новою хвилею біженців, подібною до тієї, яку спостерігали під час громадянської війни в Сирії? Зараз у Німеччині набирає обертів передвиборча кампанія напередодні загальних виборів, які мають відбутися цієї осені, тому, схоже, важливою темою може стати Афганістан.

 

Джерело

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.