Тотальний контроль. Китай ввів ковід-паспорти

Фото: Getty У Китаї вже рік діє система QR-кодів здоров’я

КНР першою в світі запустила програму видачі так званих вакцинних паспортів для подорожей.

 

У Китаї стартувала програма видачі електронних сертифікатів здоров’я для міжнародних подорожей. Це перший випадок у світі, коли країна вводить обов’язкове отримання паспортів вакцинації для міжнародних поїздок, але воно працюватиме на виїзд, а не на в’їзд. Корреспондент.net розповідає подробиці. 

 

 

Для відновлення світової економіки

 

Китай випустив цифровий сертифікат вакцинації від коронавірусної інфекції COVID-19 для своїх громадян, які планують поїздки за кордон. Ковід-паспорт доступний для громадян Китаю через програму на платформі соцмережі WeChat.

 

У сертифікаті будуть вказані ім’я та прізвище, національність, номер паспорта, результат ПЛР-тесту і тест на наявність антитіл IgG, дата і місце проходження дослідження. Також у документ внесуть статус вакцинації проти COVID-19: назву, тип і виробника вакцини, дату щеплення і кількість отриманих доз.

 

Цю інформацію може отримати будь-яка іноземна установа охорони здоров’я, прочитавши QR-код. При бажанні сертифікат можна роздрукувати.

 

Як заявляє китайська влада, сертифікат вводиться, щоб «посприяти відновленню світової економіки і спростити транскордонні поїздки».

 

«У недалекому майбутньому китайська версія міжнародного сертифіката здоров’я для туризму сприятиме здоровому, безпечному і впорядкованому спілкуванню людей з різних країн і стане надійною гарантією для китайських громадян, які подорожують по світу», — ідеться в повідомленні Міністерства закордонних справ Китаю в WeChat.

 

При цьому Пекін не уточнив, чи дозволить сертифікат уникнути карантину в КНР після повернення з інших країн. Також поки невідомо, чи будуть інші країни приймати цей сертифікат.

 

Якщо його визнають інші країни, то при наявності корона-паспорта туристи зможуть подорожувати без додаткових перевірок і обмежень, які часто накладаються на мандрівників.

 

Право на отримання документа мають лише 1,3 мільярда жителів Китаю. Це пропуск виключно зовнішнього користування, у КНР ніяк не можна в’їхати без дотримання всіх запобіжних заходів, і найближчим часом ситуація навряд чи зміниться.

 

Схожі технології в Китаї вже застосовувалися. Система «кодів здоров’я» в Китаї діє з весни. Це по суті система стеження за громадянами, кожному з яких надавався рівень ризику (червоний, жовтий або зелений), який він несе для оточуючих.

 

Для цього використовуються функції відстеження в додатках компаній Alibaba Group і Tencent, а саме соцмережа WeChat і платіжна система Alipay.

 

Перш ніж потрапити в готелі, ресторани, магазини, метро і житлові комплекси, громадяни КНР повинні показати свій колірний код, який присвоювався після аналізу даних: опитування інфікованих, записи з камер відеоспостереження, інформація з кредитних карток і систем геолокації.

 

Код особи, яка відвідала громадський заклад, де до цього був інфікований, із зеленого міг практично відразу змінити колір на жовтий.

 

Противники системи передрікають, що китайські ковід-паспорти стануть першим кроком до встановлення тотального контролю влади над своїми громадянами.

 

У листопаді минулого року глава КНР Сі Цзіньпін під час саміту Великої двадцятки пропонував створити міжнародний механізм взаємного визнання сертифікатів здоров’я.

 

Подібна система розробляється не тільки в Китаї, а й в інших країнах. Наприклад, у Франції президент Емманюель Макрон вирішив ввести спеціальні паспорти здоров’я. Вони діятимуть тільки на території П’ятої республіки і дозволять людям відвідувати публічні місця у вільному режимі.

 

Можливість видачі коронавірусних паспортів для вакцинованих від вірусу вивчається в США, Великій Британії та Євросоюзі. Проект європейського документа представлять 17 березня, а до кінця весни країни ЄС планують старт видачі сертифікатів для своїх громадян.

 

Схожі документи вже діють у Греції і на Кіпрі, але дуже локально. Жителі цих країн, які мають імунітет, можуть їздити в Ізраїль і приїжджати з нього. На цей момент у жителів інших країн такої можливості немає, незважаючи на те, що вже половина ізраїльтян має імунітет від COVID-19.

 

Однак наявність щеплення від COVID-19 — це не гарантія того, що людина безпечна для оточуючих. Вакцинований все ще може бути безсимптомним носієм коронавірусу.

 

Щоб врахувати всі можливі ризики, у ЄС планують вносити в сертифікати інформацію про те, чи хворіла людина на коронавірус, а також результати всіх ПЛР-тестувань. Яким же буде документ на виході, поки невідомо.

 

Україна готова пропонувати свій досвід під час обговорення введення паспортів вакцинації проти коронавірусу, заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

 

«Єдиної думки немає, дискусії ще тривають. Ми будемо до цих дискусій долучатися. Більш того, ми будемо пропонувати наш досвід. Ось цей реєстр вакцинованих осіб, який запрацював з 1 березня, — це готовий державний реєстр ось таких електронних верифікацій», — сказав він.

 

Відзначимо, що Всесвітня організація охорони здоров’я неодноразово виступала проти коронавірусних паспортів. Одна з причин — достеменно невідомо, скільки зберігається імунітет, який з’явився після вакцинації. Друга причина — вакцин занадто мало.

 

Французький філософ Бернар-Анрі Леві написав есе, у якому розмірковує, що поява корона-паспортів призведе до переходу від соціальної держави до поліцейської держави.

 

А як пише Die Tageszeitung, у надії повернутися до «нормального життя» фактично здійснюється соціальний відбір: тут вакциновані, там невакциновані.

 

«Це порушує центральний принцип правової держави — рівність людей перед законом», — зазначає видання.

 

Джерело

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.