Тільки патріоти Китаю. Гонконг втратив автономію

Фото: Getty Гонконг залишився без демократії

Опозиція Гонконгу фактично втратила легальні можливості для участі в політиці після того, як Пекін змінив виборчу систему міста.

 

Китай встановив повний контроль над виборчою системою Гонконгу, позбавивши місцеву опозицію легальної можливості для участі в політиці. Тепер спеціальним адміністративним районом КНР зможуть управляти тільки пропекінські патріоти. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

 

Гонконг, керований патріотами

 

Головною подією минулого року в Гонконзі повинні були стати парламентські вибори, на яких антикитайська опозиція мала хороші шанси отримати більшість.

 

В останні по-справжньому вільні вибори в Гонконзі до місцевих рад в усіх округах, крім одного, перемогли кандидати, які виступають за демократію. Це, імовірно, налякало Пекін — і в останній момент влада скасувала голосування під приводом пандемії коронавірусу.

 

Стурбований також масовими демонстраціями, штурмом парламенту і ностальгією за періодом британського колоніалізму, до яких призвів суперечливий закон про держбезпеку, спрямований на придушення демократичного руху в Гонконзі, Пекін вирішив допускати до влади тільки «патріотів».

 

Нагадаємо, що Велика Британія повернула Гонконг під суверенітет Китаю в 1997 році. До 2047 року йому гарантована широка ступінь свобод за формулою «одна країна — дві системи». Англійська мова залишилася офіційною, гарантовані: свобода преси, зібрань і висловлення думок.

 

Наприклад, у Гонконзі, на відміну від інших територій КНР, відкрито відзначають річницю розгону демонстрацій на пекінській площі Тяньаньмень у 1989 році. Однак з 2014 року Пекін всіляко намагався урізати автономію міста, що ставало причиною масових протестів.

 

Влітку 2020 року в місті були створені спеціальні силові структури за новим законом про держбезпеку і була введена кримінальна відповідальність за злочини проти неї: сепаратизм, підрив державної влади, терористична діяльність і змова з іноземними державами або іноземними силами для вчинення злочинів проти державної безпеки. Покарання — аж до довічного позбавлення волі.

 

30 березня 2021 року постійний комітет китайського парламенту — Всекитайські збори народних представників — одноголосно схвалив план реформи виборчої системи Гонконгу, яка зачіпає норми з додатку до Основного закону Гонконгу (місцевої конституції).

 

Як пояснив офіційний представник комітету Чжан Єсуй, мета реформи — поліпшити виборчу систему міста, забезпечуючи дотримання принципу «Гонконг, керований патріотами».

 

Ідею такої радикальної реформи підтримала також глава адміністрації міста Керрі Лам, підкресливши, що цей принцип «фундаментальний для державного суверенітету, безпеки» і стабільності Гонконгу.

 

Таку ж думку висловив і заступник голови постійного комітету ВЗНП Ван Чень, зазначивши, що «в останні роки деякі антикитайські сили і місцеві сепаратисти використовували лазівки в існуючих виборчих нормах, щоб просувати ідеї незалежності».

 

Тепер у Гонконзі змінюється і без того складна процедура виборів як глави автономії, так і парламенту. У числі іншого Пекін отримав право вето, щоб усувати від участі у виборах у Гонконзі неугодних кандидатів.

 

Передбачається створення спеціального органу, який визначатиме, хто в принципі має право балотуватися в депутати. При цьому рішення кваліфікаційної комісії про відмову в допуску на вибори не можна буде навіть оскаржити в суді.

 

Кандидатів тестуватимуть на знання Основного закону й автократичного закону про безпеку від 2020 року, який призвів до протестів і осуду з боку західних демократичних країн.

 

Згідно з реформою, кількість місць у парламенті Гонконгу збільшиться з 70 до 90. Надалі прямим голосуванням будуть обиратися вже не 35, а тільки 20 депутатів.

 

40 депутатів будуть призначатися лояльним Пекіну комітетом, а решта 30 — обиратимуться з представників певних галузей, які традиційно також лояльні до китайського керівництва.

 

Перші вибори за новими правилами відбудуться в грудні 2021 року.

 

Ці реформи спрямовані на те, щоб Гонконгом управляли тільки прихильники Пекіна. Критики кажуть, що це фактично означає кінець демократії в Гонконзі, оскільки в парламенті колишньої британської колонії тепер взагалі не буде опозиції.

 

Але, по суті, виборча система Гонконгу вже була прогнута так, щоб пропекінський табір ніколи не втратив контролю над Законодавчою радою, міні-парламентом міста. Його главу вже призначає комітет, лояльний до материкового Китаю.

 

Правда, сама глава Гонконгу Керрі Лам говорила, що опозиціонери теж можуть бути «патріотами». Але якщо когось із них і допустять до виборів, то їм залишиться боротися менш ніж за третину місць у парламент. Дві третини депутатів тепер будуть гарантовано провладними й пропекінськими.

 

Опозиції залишаться тільки окружні ради. Але й це ненадовго: правила проведення муніципальних виборів визначаються місцевим законом, який Законодавча рада може в будь-який момент поміняти. Тому вимога бути «патріотом» поступово буде поширена й на муніципальних депутатів.

 

Через реформи США розширили список осіб, на яких накладено санкції через порушення автономії Гонконгу. Імовірно, Штати вже ніколи не відновлять особливий режим торгівлі з містом, який вони ввели на умови збереження його самостійності.

 

Джерело

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.