Спроба держперевороту в Йорданії. Що відомо

Фото: Getty У Йорданії затримали колишнього наслідного принца

Колишнього наслідного принца помістили під домашній арешт за звинуваченням у змові проти короля.

 

Влада Йорданії заявила про зірвану спробу державного перевороту. Були заарештовані близько 20 осіб, зокрема колишній наслідний принц Йорданії Хамза бен Хусейн, якого звинуватили в змові проти короля Абдалли II.

 

Сам принц пов’язує взяття під варту зі своєю політичною діяльністю. У своєму зверненні він звинуватив йорданську владу в корупції, некомпетентності і порушенні свободи слова. Корреспондент.net розповідає подробиці. 

 

 

«Підрив стабільності іноземними силами»

 

Про спробу перевороту в столиці Йорданії Аммані стало відомо в суботу ввечері з американської газети Washington Post.

 

Пізніше місцеве агентство Petra повідомило про арешт члена королівської сім’ї Шерифа Хасана бен Заїда, колишнього радника короля Абдалли II, екс-міністра фінансів Басема Авадаллу і ще кількох високопоставлених офіцерів, всього близько 20 осіб.

 

Washington Post також повідомила про домашній арешт колишнього наслідного принца Хамзи бен Хусейна. За словами джерела видання, арешти були проведені у зв’язку із «загрозою стабільності країни». Влада Йорданії перший час заперечувала цю інформацію.

 

4 квітня принцу Хамзі, за повідомленням WP, пред’явили звинувачення в спробах дестабілізувати обстановку в Королівстві з іноземною допомогою.

 

Віце-прем’єр Йорданії Айман аль-Сафаді заявив, що дії з «підриву стабільності» провалилися, а король Абдалла II має намір особисто обговорити те, що сталося з узятим під варту принцом.

 

Хамза бен Хусейн передав BBC News відеозвернення, у якому називає те, що сталося, частиною кампанії йорданських військових із придушення інакомислення. У переданому через адвоката повідомленні колишній наслідний принц звинувачує керівництво Йорданії в корумпованості і некомпетентності.

 

За словами Хамзи бен Хусейна, йому заборонили виходити на вулицю, а також відключили доступ в Інтернет і телефонний зв’язок, обґрунтувавши це тим, що він допускав критичні висловлювання на адресу влади і короля Йорданії.

 

«Не я винен у корупції, некомпетентності й управлінській кризі, які процвітають у нас в країні останні 15-20 років. І не я винен у недостатності довіри громадян до інститутів влади», — сказав принц у відеозверненні.

 

Він також висловив жаль, що країна поступається сусідам по регіону в галузі охорони здоров’я, освіти і прав людини.

 

 

 

У той же час Хамза бен Хусейн додав, що його особисто не звинувачували в зауваженнях на адресу представників влади. Він також заявив, що не брав участі ні в жодній «іноземній змові».

 

Після оприлюднення відео принца тон влади стосовно нього різко змінився.

 

Віце-прем’єр і глава МВС країни Айман Сафаді на прес-конференції 4 квітня заявив, що люди з оточення колишнього наслідного принца Йорданії Хамзи бен Хусейна були пов’язані з «іноземними силами», спільно з якими планували повалити короля Абдаллу II.

 

Сафаді заявив, що спецслужби тривалий час стежили за діями і пересуванням принца Хамзи й інших змовників.

 

«Під час розслідування з’ясувалися, зокрема, контакти за кордоном, з якими обговорювався найбільш відповідний час для початку перевороту і дестабілізації країни», — заявив віце-прем’єр.

 

Він пояснив, що попереднє слідство показало, що люди з оточення Хамзи зв’язувалися з особами з інших держав, у тому числі з «так званої іноземної опозиції», щоб використовувати їх для інформаційних вкидань і провокацій.

 

«Це збіглося з активним спілкуванням принца Хамзи з громадськими діячами останнім часом. Метою його дій було підбурювання і провокації для дестабілізації національної безпеки Йорданії. Доведено, що він координував свої дії з екс-міністром фінансів Басемом Авадаллою», — розповів Сафаді. 

 

Він також зазначив, що змовники були затримані в той момент, коли перейшли від стадії планування безпосередньо до спроби скинути монарха.

 

У контактах із «закордонними сторонами» звинуватили і Басема Ібрагіма Авадаллу, якого деякі ЗМІ пов’язують із наслідним принцом Саудівської Аравії Мухаммедом бен Сальманом, а також правителями ОАЕ. Однак Сафаді не сказав конкретно, про яких зовнішніх гравців ідеться, зазначивши, що розслідування триває.

 

5 квітня йорданська опозиція розповсюдила аудіозаяву Хамзи, у якій говориться, що він не буде підкорятися вимогам армії Королівства зберігати мовчання. Також принц заявив, що піде на ескалацію конфлікту з урядом через заборону на політичну діяльність.

 

«У Йорданії вже неможливо висловлювати свою думку і критикувати владу без того, щоб не піддатися за це залякуванню, утискам і загрозам. Йорданська влада вважає, що їхні особисті й фінансові інтереси і їхня корупція важливіші за життя, гідність і майбутнє десяти мільйонів, які тут живуть. Країна занурилася в пучину корупції, кумівства і безгосподарності», — підкреслив Хамза бен Хусейн.

 

Принц Хамза — старший син четвертої і останньої дружини короля Хусейна бен Талаля королеви Нур. Принц народився в 1980 році і вважався улюбленим сином короля Йорданії, він називав його «втіхою своїх очей».

 

Очікувалося, що Хамза стане новим королем, але на момент смерті батька принц був занадто молодий. Щоб не допустити конфлікту в сім’ї, король Хусейн перед смертю в 1999 році заповів престол своєму старшому синові Абдаллі (первісток від другої дружини), попросивши призначити спадкоємцем Хамзу.

 

Однак у 2004 році Абдалла II позбавив Хамзу статусу наслідного принца і призначив спадкоємцем свого старшого сина, якому на той момент було дев’ять років. З тих пір відносини короля Абдалли і принца Хамзи залишалися натягнутими, відзначає Washington Post.

 

Йорданська журналістка Рана Свейс розповіла BBC News, що принц Хамза користується популярністю в Йорданії — зокрема, серед місцевих племен. Як зазначає BBC, принца могли взяти під домашній арешт після його візиту до лідерів племен, які висловили йому підтримку.

 

Експерти відзначають, що Хамза користується величезною популярністю в Йорданії, постійно викриваючи пороки режиму і катастрофічну економічну ситуацію, до якої, на його думку, призвело правління Абдалли II.

 

Крім того, принц дуже схожий на свого батька, улюбленого всіма йорданцями короля Хусейна. І його арешт може призвести до масштабних протестів. Через пандемію коронавірусу в Йорданії спостерігається серйозна економічна криза — 20 відсотків ВВП країни становила туристична галузь.

 

Кілька лідерів місцевих бедуїнських племен також були затримані у справі про заколот. 5 квітня влада Йорданії також заявила про арешт членів неназваного розвідувального агентства.

 

Експерти кажуть, що це дуже тривожний сигнал для короля, оскільки стабільність у Йорданії тримається на консенсусі племен.

 

На тлі того, що відбувається в Йорданії, Саудівська Аравія, Бахрейн, Єгипет, Ліван, Кувейт, Ірак, Росія, Рада співробітництва арабських держав Перської затоки і Ліга арабських держав заявили про підтримку короля Абдалли II. До них також приєдналися Сполучені Штати.

 

«Ми уважно стежимо за повідомленнями і підтримуємо зв’язок із владою Йорданії. Король Абдалла II — ключовий партнер США, і він користується нашою повною підтримкою», — заявив представник Держдепу США Нед Прайс.

 

Йорданія є головним партнером Вашингтона у військовій операції в Сирії. А можливий прихід Хамзи до влади в Йорданії невигідний США, оскільки він, серед іншого, вважає неможливим діалог з Ізраїлем.

 

В Офісі Президента України Володимира Зеленського також з’явилася заява про підтримку чинного короля Йорданії.

 

«Тривожні новини з Йорданії. Повністю підтримуємо короля Абдаллу. Впевнені, що він гарантує стабільність, безпеку і розвиток держави», — ідеться в заяві ОПУ.

 

Відзначимо, що, за даними Держслужби статистики України, спостерігається зростання обсягів двосторонньої торгівлі з Йорданією. Загальний обсяг торгівлі товарами і послугами в 2019 році склав 198 мільйонів доларів, що на 8,3 відсотка перевищує показники попереднього року.

 

Джерело

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.