Розбили намети. Вірменія страйкує проти прем'єра

Фото: Sputnik Опозиція розбила в Єревані наметове містечко

Вірменська опозиція у вівторок зробила спробу вивести протест на новий рівень. Якщо раніше противники прем’єр-міністра Нікола Пашиняна обмежувалися мирними ходами.

 

У Вірменії опозиціонери дотримали своєї обіцянки і почали нову хвилю протестів. За їхніми словами, вона повинна перерости в загальнонаціональний безстроковий страйк, який, як вони вважають, призведе до відставки нинішнього уряду на чолі з Ніколом Пашиняном.

 

Напередодні Пашинян пережив один з найганебніших днів у своїй політичній кар’єрі. Він планував відправитися в район, де йде демаркація нового кордону з Азербайджаном, але протестувальники перекрили трасу, і кортеж прем’єра повернувся в Єреван. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

 

 

22 грудня представники вірменської опозиції розбили намети на площі біля будівлі уряду і дали дві години на відставку прем’єр-міністра Нікола Пашиняна.

 

«Погода холодна, але ми налаштовані рішуче. Зворотного шляху немає. Ми даємо фракції Мій крок час до 18:00, щоб вони склали делегацію і обговорили з керівництвом Руху за порятунок батьківщини створену в країні ситуацію», — заявив представник опозиційної партії Дашнакцутюн Ішхан Сагателян.

 

Пізніше мітингувальники пішли на компроміс з поліцією і перенесли намети з проїжджої частини на тротуар.

 

Тисячі вірмен приєдналися до них і не вийшли на роботу. Також їх підтримали студенти та викладачі найбільших вузів, включаючи Єреванський держуніверситет і столичний медінститут. Десятки медичних установ оголосили про страйк, повідомивши, що надаватимуть допомогу тільки в найневідкладніших випадках.

 

В Єревані не працюють багато автозаправних станцій, на сторону опозиції також стали майже сімсот адвокатів. Закрито всі підприємства, що належать лідеру опозиційної партії Процвітаюча Вірменія Гагіку Царукяну, який є одним з найбільших роботодавців країни.

 

 

Опозиціонери також перекрили кілька автомагістралей республіканського значення — в тому числі, в третє за величиною місто республіки Ванадзор та в Іджеван, батьківщину Пашиняна.

 

Мій крок є правлячій партії Вірменії, лідером якої є Пашинян. В Рух за порятунок Вітчизни входять 17 опозиційних партій республіки. Сагателян каже, питання про відставку прем’єра має вирішити парламент.

 

Протести в республіці почалися після того, як Вірменія та Азербайджан за посередництва Росії 10 листопада уклали угоду про перемир’я в Нагірному Карабасі.

 

Згідно з угодою, Азербайджану переходить частина підконтрольних Вірменії територій Нагірного Карабаху. За дотриманням перемир’я в Карабасі стежать дві тисячі військових РФ.

 

Опозиція, а також два колишні президенти країни Роберт Кочарян і Серж Саргсян звинувачують Пашиняна в здачі підконтрольних Єревану територій.

 

Прем’єр неодноразово називав договір про мир кращим з можливих рішень, інакше, за його словами, Вірменія «остаточно втратила б Карабах».

 

У понеділок Пашинян планував відвідати кілька міст Сюнікської області, де зараз ведуться роботи з демаркації нового кордону з Азербайджаном, але протестувальники перекрили трасу на південь республіки, через що кортеж повернувся до Єревану.

 

Зірвати візит прем’єра в регіон напередодні закликав мер Горіса Аруша Арушанян, якого після цього затримали за «спробу організації і проведення зборів з порушенням закону».

 

Положення Сюнікської області за підсумками недавньої війни погіршилося більше, ніж становище інших регіонів Вірменії. Міста регіону перебували за декілька десятків кілометрів від кордону з Азербайджаном. Тепер їх розділяють лічені метри.

 

Пашиняну вдалося відвідати тільки село Сарнакунк, якого не було в планах, а також місто Сісіан. Обидва населені пункти розташовані на самій півночі області, приблизно, за 15 кілометрів від нового кордону, тобто, їх демаркація не зачепить зовсім.

 

Розбили намети. Вірменія страйкує проти прем'єра

Пашинян в Сісіані

 

Вірменський політолог Карен Кочарян вважає, що державна система Вірменії фактично паралізована.

 

«Сюнік довів, що у Вірменії вже 40 днів повне безвладдя. У запасі у Пашиняна не залишилося жодної структури, яка підпорядковувалася б йому повністю. Такою структурою, на перший погляд, може здатися поліція. Але ми бачили, як вона може діяти, коли треба. А зараз вона просто створює видимість працюючої системи», — цитує його Коммерсант.

 

Події понеділка довели: по-справжньому до жорстких дій влада не готова, а значить, вікно можливостей для опозиціонерів досить широке, зазначає газета.

 

Мабуть, побоюючись нових протестів, у вівторок суд відпустив з-під варти мера Горіса.

 

Ще однією надихаючою новиною для опозиціонерів стали відставки видних силовиків. Серед них — заступник командувача спеціальним батальйоном поліції Єревану Хачик Товмасян. Він керував спецпідрозділом, які займаються розгоном мітингів.

 

Тепер, каже Сагателян, вірмени повинні «чинити тиск» на депутатів, щоб ті все ж скликали засідання парламенту і відправили прем’єра у відставку.

 

Протести проти себе Пашинян назвав реваншем старих еліт Вірменії, які були повалені завдяки «оксамитовій революції» 2018 року.

 

 

 

Джерело

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.