Повінь в ФРН. Чому зруйновані цілі міста

Фото: Getty Катастрофічна повінь в Німеччині

Стихія в Німеччині знесла будинки, мости і важку техніку на своєму шляху. Звідки у води така сила?

При вигляді руйнувань в регіонах Німеччини, особливо постраждалих від негоди, у багатьох виникає питання: як могла таке створити вода? Стихія знесла цілі села, а міцні і надійні автомобілі склалися в гармошку під її натиском. Звідки у води така сила? Саме на ці питання дав відповіді Міхаель Дітце з Центру імені Гельмгольца в Потсдамі.

 

Сила води

Для початку важливо усвідомити той факт, що один кубічний метр води важить цілу тонну! І це означає, що «вода може мати колосальний тиск, зіштовхуючись з перешкодами на своєму шляху», пояснює німецький вчений.

«Прийшовши в рух, маси води в змозі зрушити з місця автомобіль або контейнер, якщо вони не закріплені міцно», — говорить Дітце.

До цього треба ще додати такий феномен, як ерозія, коли водні потоки руйнують ґрунт і цілі гірські породи. У потсдамському інституті якраз займаються вивченням того, як і з якою силою потоки води можуть прокладати собі шлях, вимиваючи і руйнуючи цілі ландшафти.

Так, наприклад, зливові дощі являє великою загрозою, яку люди часто недооцінюють, попереджає Німецька метеослужба Deutsche Wetterdienst.

Як після війни. Потоп в Європі забрав сотні життів

Це природне явище складно передбачити. І воно рідко повторюється, тобто, як правило, такі сильні дощі, які пройшли в Німеччині і привели до справжньої катастрофи, дуже рідко проходять в одному і тому ж регіоні двічі.

І, як наголошують метеорологи, можна передбачити регіон, де повинні випасти опади, але не можна назвати точного місця, і тим більше — позначити точний обсяг. Саме тому вода може принести з собою великі руйнування навіть в ті регіони, де немає поблизу великих річок і озер.

«Сильні опади приносять таку кількість води на вже, як правило, просочений ґрунт, тому надлишки просто не можуть більше бути ввібрані землею», — пояснює німецький геоморфолог з Потсдама.

 

Склад ґрунту може зіграти вирішальну роль під час повені

І кількість опадів — далеко не вирішальний фактор. Саме склад і структура ґрунту визначають те, який обсяг води може просочитися, вбратися. І тут не останню роль відіграють ґрунтові колоїди — частинки, розмір яких, як правило, не перевищує і 0,002 мм.

Так просто їх, звичайно, в ґрунті і не розгледіти. Але саме ці частинки утримують воду на поверхні, не даючи їй просочуватися. Кількість колоїдів в ґрунті сильно коливається залежно від вмісту в ній гумусових речовин і частинок глини.

Глиняний ґрунт, наприклад, може увібрати менше води, ніж піщаний. Якщо в ґрунті багато піску, то в ньому не так багато колоїдів, які ніби утворюють плівку на поверхні, що заважає проникненню води. А ось ґрунт з великим вмістом торфу має високу здатність вбирати воду.

Пісок, торф або глина, — якщо ґрунт вже просочився по максимуму, то не має значення, який склад у ґрунту. Вода все одно буде залишатися на поверхні і шукати шляхи до водойм.

«Коли ця вода потрапляє в річки, то вона може набирати дуже високу швидкість», — говорить Міхаель Дітце.

На екологічній станції при Кельнському університеті вчені знають, що при нормальних погодних умовах швидкість течії в Рейні досягає одного-двох метрів за секунду.

І чим вища швидкість, і чим більше вигинів і ступенів біля річки, тим швидше вода набирає міць, каже німецький вчений. І її досить, щоб зносити на своєму шляху будь-які перешкоди: розмивати береги і руйнувати кам’янисті масиви.

 

Повінь в Німеччині

Але одного цього, звичайно, не вистачить для того, щоб зносити будинки і важку техніку. Руйнівною силою володіє якраз та маса, яку потоки води несуть з собою. Вирвані дерева та інші об’єкти, аж до автомобілів, як це було в Арвайлері та інших затоплених німецьких містах, врізаючись в стіни на величезній швидкості, руйнують будівлі.

І кожна нова маса води має свій внесок в цей процес. Потоки набувають колосальної сили. Такі явища супроводжуються високими ризиками особливо в гірських районах і в долинах річок.

Не тільки ерозія становить загрозу під час повені. Сама маса води — реальна загроза для життя людини. Саме тому пожежники просять уникати підвалів і заземлених приміщень під час повеней. Як тільки вода потрапила в підвал, вхід туди строго заборонений, навіть якщо там залишилися цінні речі, які дуже хочеться забрати.

Вода має сильний тиск на вікна та двері. Як зазначає Крістоф Шенеборн, представник об’єднання пожежної служби в Північному Рейні — Вестфалії, вже при рівні води в 50 см складно відчинити двері і вийти з приміщення, що наповнюється водою. А рівень води підвищується блискавично. Не маючи можливості залишити підвал через вікно, людина опиняється в пастці.

Передбачити великі опади і загрозу повені з сучасними технологіями можна, але, як зазначає Міхаель Дітце, оцінити небезпеку, яку спричинить за собою повінь, — навряд чи.

Джерело

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.