В України не допустили фінансової дискримінації підприємств зеленої енергетики

Верховна Рада, фото - 112 Україна

Верховна Рада, фото — 112 Україна

Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної ради України зняв з розгляду пропозицію, якою міг бути встановлений дискримінаційний порядок оплати за вироблену зелену електроенергію в залежності від видів генеруючих підприємств. Про це у Facebook написала Українська вітроенергетична асоціація (УВЕА), яка нагадала, що Відповідна ініціатива просувалась Комітетом з питань фінансів, податкової та митної політики ВР України (далі — Комітет ВРУ) у Законопроєкті №4101Д.

Окрім зміни податкових норм, передбачалося внесення змін до статті 65 Закону України “Про ринок електричної енергії”, відповідно до яких ДП “Гарантований покупець” був би зобов’язаний здійснити 100% оплату електроенергії у ПРІОРИТЕТНОМУ ПОРЯДКУ: спочатку енергетичним кооперативам та виробникам з біомаси/біогазу, а потім усім іншим видам ВДЕ генерації.

Порядок розрахунків за поставлену електроенергію перед виробниками з ВДЕ залишається незмінним. Пріоретизації не буде! УВЕА стало відомо, що сьогодні на своєму засіданні Комітет ВРУ відмінив розгляд даної правки. В повідомленні зазначається, що спільна позиція найбільших асоціацій ВДЕ України і розголос даного питання в ЗМІ дозволили захистити галузь та запобігти розбрату, який намагаються спровокувати опоненти “зеленої” енергетики в Україні.

Зелена енергетика, фото - Uaenergy

Зелена енергетика, фото — Uaenergy

“Те, що Податковий Комітет ВРУ зняв з розгляду дану законодавчу норму яскраво ілюструє готовність народних депутатів України дослухатися до позиції інвесторів у відновлювану енергетику України, а також розуміння ними наслідків, до яких може призвести подальше загострення кризової ситуації в галузі. Будемо сподіватися, що надалі не лише Податковий Комітет ВРУ, але й усі інші Комітети ВРУ будуть попередньо обговорювати законодавчі ініціативи які стосуються галузі ВДЕ з провідними асоціаціями та іншими гравцями ринку”, — зазначив голова правління УВЕА Андрій Конеченков.

Нагадаємо, у вересні провідні асоціації ВДЕ заявили, що уряд порушує Меморандум про взаєморозуміння з виробниками «зеленої» електроенергії та не виконує зобов’язання щодо погашення боргів перед ними. Крім того, вони зазначили, що більшість інвесторів у ВДЕ з листопада 2020 року прискорять підготовку до міжнародного арбітражу проти уряду України з-за тиску банків, які вимагають своєчасних розрахунків за надані кредити.

28 жовтня вони зробили повторне звернення до Шмигаля, яким заявили, що українська влада перейшла до переслідування та ворожої агресії на адресу інвесторів у «зелену» енергетику замість того, щоб виконати взяті перед ними фінансові зобов’язання. Це була відповідь на звинувачення з боку голови ДПС у нібито ухилянні від сплати податків компаніями, що виробляють «зелену» електроенергію. За інформацією партнера міжнародної юридичної фірми Dentons Максима Сисоєва, інвестори у проекти «зеленої» енергетики готуються до подання групових позовів проти України для захисту своїх прав.

Сонячна енергетика, скріншот: YouTube

Сонячна енергетика, скріншот: YouTube

За даними з судових реєстрів, вже понад 50 невеликих компаній, які інвестували в будівництво об’єктів відновлюваної енергетики, подали позови до ДП «Гарантований покупець», щоб відсудити невиплачені кошти за вироблену електроенергію. Загальна сума позовних заяв перевищує 630 млн грн. Перші суди «Гарантований покупець» вже почав програвати. Криза в зеленій енергетиці відлякує інвесторів попри заклики Зеленського – норвезький інвестор

Невиконання українською владою зобов’язань перед інвесторами в «зелену» енергетику відлякує їх від України, що має негативний вплив на політичне та економічне становище держави.

Про це заявив Магнус Йохансен, віцепрезидент з розвитку бізнесу NBT (інвестор у вітрову енергетику) в ході обговорення проблеми можливої відміни зелених тарифів Конституційним судом України.

За його словами, інвестори негативно сприйняли нездатність української влади виконати взяті зобов’язання перед виробниками електроенергії з альтернативних джерел щодо оплат за поставлений струм та погашення заборгованості перед ними.

«Ми весь час під час останіх 6 місяців обговорювали неплатежі з боку «Гарантованого покупця». Нарешті ми змогли зустрітися з прем’єр-міністром Шмигалем і в.о. міністра пані Буславець і почули про підписання між асоціаціями і прем’єм міністром буде вже остаточним документом, який вирішить проблему неплатежів. Ми думали, що буде відбуватися саме те, що ми підписали, але, на жаль, ситуація продовжується, нічого поки що не змінилося», — розповів Йохансен.

Шмигаль, фото: youtube

Шмигаль, фото: youtube

На його думку, наслідком таких дій влади, не дивлячись на заклики президента України Володимира Зеленського про відкритість держави та бажання залучати іноземні інвестиції, стане те, що іноземні інвестори підуть з України і не лише з енергетичної галузі.

«Уявіть собі, що президент Зеленський запрошує іноземних інвесторів на зустріч і на обід, але там на задньому дворі сидять собаки готові спустити на тих же інвесторів. Уявіть собі, що це так собі уявляють міжнародні інвестори в такому випадку. Навіщо їм тоді приходити і якщо такі випадки будуть траплятися й надалі, то інвестиції в Україну взагалі припиняться», — вважає Йохансен.

Раніше член правління Асоціації просьюмерів України Андрій Зінченко наголосив: держава має виконати свої зобов’язання щодо погашення боргів перед інвесторами в проекти з розвитку «зеленої» енергетики, інакше вони звернуться в суди.

Водночас керуючий партнер UDP Renewables Сергій Євтушенко заявив, що в галузь альтернативної енергетики в Україні було інвестовано близько 10 млрд доларів, що становить 25% загального обсягу іноземних інвестицій в країну.

Нагадаємо, 1 серпня набув чинності Закон № 810-IX, ухвалений з метою реалізації ключових положень Меморандуму про взаєморозуміння між урядом і інвесторами в ВДЕ. Законом передбачається, зокрема, зниження «зелених» тарифів, обмеження обсягів введення в експлуатацію нових потужностей ВДЕ, введення повної відповідальності за небаланси для виробників «чистої» електроенергії з 2022 року (50% у 2021 році) тощо. Також закон передбачає забезпечення 100% виплат за вироблену зелену електроенергію, починаючи з серпня поточного року. Крім того, закон визначає терміни і обсяги погашення накопиченої заборгованості перед виробниками ВДЕ — в четвертому кварталі цього року держава має погасити 40% заборгованості (близько 9 млрд грн), а решта 60% в 2021 році.

Верховна Рада, скріншот: YouTube

Верховна Рада, скріншот: YouTube

У вересні провідні асоціації ВДЕ заявили, що уряд порушує Меморандум про взаєморозуміння з виробниками «зеленої» електроенергії та не виконує зобов’язання щодо погашення боргів перед ними. Крім того, вони зазначили, що більшість інвесторів у ВДЕ з листопада 2020 року прискорять підготовку до міжнародного арбітражу проти уряду України з-за тиску банків, які вимагають своєчасних розрахунків за надані кредити.

28 жовтня вони зробили повторне звернення до Шмигаля, яким заявили, що українська влада перейшла до переслідування та ворожої агресії на адресу інвесторів у «зелену» енергетику замість того, щоб виконати взяті перед ними фінансові зобов’язання. Це була відповідь на звинувачення з боку голови ДПС у нібито ухилянні від сплати податків компаніями, що виробляють «зелену» електроенергію.

За інформацією партнера міжнародної юридичної фірми Dentons Максима Сисоєва, інвестори у проекти «зеленої» енергетики готуються до подання групових позовів проти України для захисту своїх прав.

Володимир Зеленський, фото: president.gov.ua

Володимир Зеленський, фото: president.gov.ua

За даними з судових реєстрів, вже понад 50 невеликих компаній, які інвестували в будівництво об’єктів відновлюваної енергетики, подали позови до ДП «Гарантований покупець», щоб відсудити невиплачені кошти за вироблену електроенергію. Загальна сума позовних заяв перевищує 630 млн грн. Перші суди «Гарантований покупець» вже почав програвати.

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.