Нова ціль США. Хто атакує аеропорт Кабулу

Фото: Getty Теракт в аеропорту Кабулу забрав життя майже 200 осіб, зокрема 13 американських військових

Американська адміністрація оголосила, що і далі протидіятиме осередку ІДІЛ в Афганістані.

 

Відповідальність за теракти і ракетні обстріли аеропорту Кабулу взяла на себе терористична організація «Ісламська держава». У цьому зв’язку президент США Джо Байден оголосив, що Америка і далі боротиметься з ІДІЛ, бо «цей удар не був останнім».

 

За атаками стоїть афганський осередок терористичної організації під назвою «Ісламська держава вілаят Хорасан». Її вважають найбільш екстремістською та найжорстокішою серед джихадистських груп в Афганістані. Корреспондент.net розповідає, що про неї відомо.

 

 

Кривавий слід ІДІЛ в Афганістані

 

Афганську філію «Ісламської держави» знають у західних джерелах під абревіатурами ISIS-K або IS-KP, де KP означає Khorasan Province, тобто «Ісламська держава в провінції Хорасан».

 

У термінології самого ІДІЛ це «вілаят Хорасан»: вілаятами називаються адміністративні одиниці неіснуючого глобального халіфату, який намагаються побудувати джихадісти.

 

Хоча в Афганістані такої провінції немає (але є три однойменні в сусідньому Ірані), історичний регіон Великий Хорасан, в який входили частини сучасних Ірану, Афганістану, Узбекистану і Таджикистану, має особливу символічну роль в есхатології ІДІЛ.

 

Про створення в Афганістані вілаяту Хорасан було оголошено в січні 2015 року, коли ІДІЛ була на піку своїх сил. Через кілька місяців присягу на вірність організації в Афганістані принесли лідери терористичного угрупування «Ісламський рух Узбекистану».

 

Торік авторитетна газета Washington Post писала, що Вашингтон вважав вілаят Хорасан таким небезпечним, що американські військові провели спецоперацію в провінції Кунар, вони підтримували талібів вогнем ракет і дронів з повітря по позиціях іділівців.

 

Крім того, саме на позиції вілаяту Хорасан у провінції Нангархар у 2017 році США скинули найпотужнішу у світі неядерну бомбу MOAB.

 

Зрештою ІДІЛ так і не змогла здійснити важливих територіальних завоювань в Афганістані — їхній останній оплот у провінції Нангархар спільні військові сили США і афганської армії за негласної підтримки Талібану розгромили в липні 2018 року.

 

Замість цього іділівці зосередилися на проведенні максимально кривавих і руйнівних терактів, які були здійснені передусім за участю терористів-смертників і спрямовані проти мирного населення, це напади на школи для дівчаток, лікарні і навіть пологові будинки.

 

Зокрема, внаслідок вибуху вантажівки в одній зі шкіл Кабулу, яку відвідували найперше шиїтські дівчатка, на початку травня загинули 85 осіб, 300 отримали поранення.

 

А одна з місій ООН в Афганістані UNAMA за перші чотири місяці цього року зазнала 77 атак з боку ІДІЛ — втричі більше, ніж за попередній рік.

 

Аналітики Моніторингової місії ООН в Афганістані повідомляють, чисельність афганського осередку ІДІЛ близько 2,2 тисячі бойовиків.

 

Зараз іділівці не мають серйозного впливу в Афганістані, але прагнуть отримати контроль над ресурсами в країні, відзначається в доповіді ООН. 

 

 

Які відносини між Талібаном і ІДІЛ

 

Хоча Талібан — ісламістська організація, він активно протидіє ІДІЛ. Для цього є кілька причин.

 

Зокрема, мета вілаяту Хорасану — приєднання Афганістану до всесвітнього халіфату, тоді як таліби зацікавлені встановити свій режим і мати контроль над країною, пише аналітична організація Afganistan Analyst Network.

 

Джихадісти, які захопили владу в Афганістані, на відміну від ІДІЛ, хочуть інтегруватися у світову спільноту.

 

Крім того, ІДІЛ змагається з Талібаном за кадри і ресурси шляхом атак на позиції талібів і переманюванням на свою сторону їхніх бойовиків.

 

А як зазначає експерт Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень Рафаелло Пантуччі, головною рисою тероризму є боротьба проти істеблішменту, яким зараз в Афганістані став Талібан.

 

Вілаят Хорасан вважає представників Талібану «невірними». ІДІЛ наслідує салафітський напрям ісламу, таліби — консервативне вчення Деобанді. Іділівці також не визнають договір про припинення вогню, який підписали таліби з Вашингтоном.

 

Угруповання зараз розглядають як головну загрозу владі Талібану, який у цьому сенсі опинився в одному човні із Заходом, адже ІДІЛ набирає силу і його вважають найнебезпечнішою терористичною організацією у світі.

 

Джерело

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.