Нескінченні ресурси. На що багатий Афганістан

Соляні шахти Афганістану

Золото, дорогоцінні камені, мідь і дефіцитний літій — усе це знаходиться в надрах Афганістану, але до сих пір ніхто не зміг викопати все це і продати.

 

Афганістан знають у всьому світі не тільки через нескінченні війни, а й завдяки багатим природним ресурсам, через які, втім, можливо, ці війни і не припиняються.

 

Таліби захопили владу в Афганістані, і зміна правлячого режиму вкотре поставила питання, чи зможе нарешті країна скористатися власними природними багатствами.

 

 

Що є в Афганістані

 

Радянські і американські геологи стверджують, що гори й ущелини Афганістану, які рясно всіяно маковими плантаціями і протипіхотними мінами, приховують десятки мільйонів тонн міді і бокситів, мільярди тонн залізної руди, а також золото, мармур і інші цінні копалини в надлишку.

 

Втім, досі Афганістан був неспроможним викопати і продати все це. Індійські, британські, канадські і китайські інвестори підписували угоди, але ніхто так і не почав видобувати корисні копалини в країні, яка навіть під багнетами НАТО була «фантастично корумпованою», як 5 років тому публічно доповів королеві Єлизаветі II тодішній британський прем’єр-міністр Девід Кемерон.

 

У рейтингу країн, які є придатними для бізнесу, Світовий банк поставив Афганістан на 173-тє місце з 190. А в рейтингу корумпованих держав від Transparency International він 165-й з 180.

 

«Розвиток приватного бізнесу стримують проблеми з безпекою та захистом приватної власності, політична нестабільність, слабкі державні інститути, неадекватна інфраструктура і повсюдна корупція, — описує афганський інвестклімат Світовий банк. — Значна частка виробництва, експорту і зайнятості припадає на тіньову економіку: наркотики, контрабанду і незаконний видобуток корисних копалин».

 

Нескінченні ресурси. На що багатий Афганістан

EPA

 

 

Наркотики замість видобутку

 

Докладні карти родовищ корисних копалин склали ще радянські геологи в 1960-х роках. Півстоліття вони припадали пилом в архівах, поки афганці воювали між собою, з армією СРСР, знову між собою, а потім з армією США і союзників.

 

До будівництва шахт і комбінатів справа не доходила.

 

Добували тільки лазурит, смарагди і рубіни кустарним методом, намивали золото в струмках. Усім цим займалися переважно таліби на непідконтрольній владі країни території та вивозили контрабандою в Пакистан. А основою економіки Афганістану весь цей час були не мінеральні ресурси, а опій-сирець.

 

За оцінками ООН, на опіати припадає близько 10% від усієї економічної активності в країні, а обсяг їхнього виробництва, експорту і споживання вдвічі перевищує весь офіційний експорт усього іншого з Афганістану.

 

Багата природними ресурсами країна не має ніякого значення в поставках на світовий ринок міді чи літію, натомість забезпечує 85% світових поставок опію-сирцю та героїну.

 

Американці за час 20 років перебування в країні намагалися створити умови для розвитку гірничорудної промисловості. Вони знайшли в архівах радянські карти і на їхній основі почали готувати свої.

 

Нескінченні ресурси. На що багатий Афганістан

EPA

 

 

За 10 років Геологічна служба США зібрала 40 терабайтів даних і навчила афганців оперувати ними. Афганістан став першою країною у світі, чию територію майже на 100% прозондували за допомогою гіперспектральної зйомки, за результатами якої американці випустили 60 суперсучасних карт.

 

Утім, карти дозволяють оцінити лише ресурси, але не довести комерційні запаси корисних копалин.

 

У 2010 році Пентагон оголосив, що в надрах Афганістану міститься мінеральних ресурсів майже на 1 трильйон доларів.

 

Усе це тепер контролюватимуть таліби, але навряд чи витягнуть із цього реальну користь.

 

Джерело

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.