Найбільш розшукувані терористи. Кабмін Талібану

До нового уряду увійшли представники «старої гвардії», зокрема ті, кого підозрюють в організації терористичних актів проти сил коаліції під керівництвом США.

 

Терористична організація Талібан, яка встановила владу над Афганістаном, нарешті оголосила склад давно обіцяного уряду. Правда, і він виявився тимчасовим. Таліби обіцяли, що їхній уряд буде інклюзивним, але цю обіцянку, як і багато інших, не було виконано.

 

США і Євросоюз заявили про свої побоювання із приводу уряду талібів через діяльність, в якій раніше було помічено його учасників. Зокрема, портфелі отримали п’ять колишніх в’язнів Гуантанамо, а також кілька членів Мережі Хаккані, яка готувала терористів-смертників. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

 

Ті, хто стояв біля витоків Талібану або був близьким до його засновника

 

7 вересня терористичний рух Талібан оголосив склад уряду Афганістану. Список членів кабінету оголосив офіційний представник екстремістів Забіхула Муджахід, який тепер буде заступником міністра культури й інформації.

 

Прем’єр-міністром став мулла Мохаммад Хасан Ахунд, якого досі вважали керівником ради лідерів Талібану. Він керував угрупуванням під час війни з урядовою армією. Уродженця Кандагару вважають одним із засновників угрупування.

 

Заступником глави уряду став мулла Абдул Гані Барадар, який раніше очолював політичне крило Талібану.

 

Другий заступник — Абдул-Салам Ханафі, який працював заступником міністра освіти в минулому режимі талібів (1996-2001 роки). У 2007-2008 роках був губернатором провінції Джаузджан. За інформацією Радбезу ООН, займався торгівлею наркотиками, його включено в санкційний список.

 

Сираджуддін Хаккані, який є сином засновника терористичної Мережі Хаккані, яка була відповідальною за численні теракти, очолив МВС. Хаккані — один з найбільш розшукуваних терористів, яких розшукує ФБР. Його підозрюють у причетності до загибелі громадян США внаслідок теракту, який стався в 2008 році в Кабулі. За інформацію про його місцезнаходження обіцяно винагороду в 5 мільйонів доларів.

 

Міністром оборони став син засновника Талібану — Мухаммед Омар Якуб. Фактично з 2020 року він керував бойовими операціями талібів.

 

Міністр закордонних справ — Амір Хан Моттакі. До приєднання до талібів належав до групи Мухаммеда Набі — одного з лідерів афганського опору у війні з радянськими військами. Обіймав посаду голови МЗС в минулому режимі талібів. Був представником руху на міжнародних переговорах. З січня 2001 року — під санкціями Радбезу ООН. У 2007 році називався членом вищої ради Талібану.

 

Мулла Абдул-Манан Омарі очолить Міністерство сільського господарства, молодший брат засновника Талібану — мулли Омара. У 2016 році Абдулу-Манана Омарі призначили главою руху в релігійних справах і з питань місіонерства. У лютому 2019 року входив до переговорної групи талібів, які підписали мирний договір зі США в Досі.

 

Глава Міністерства культури й інформації — Забіхула Муджахід. З січня 2007 року був одним з речників Талібану. У попередньому уряді талібів працював у Мінкультури, брав участь у бойових діях.

 

Економікою керуватиме Мохаммад Ханіф, член Вищої ради керівництва Талібану. Обіймав посади міністра планування та міністра вищої освіти в попередньому уряді талібів. Був одним із представників талібів на переговорах з ООН. Один з небагатьох лідерів руху не пуштунського, а таджицького походження.

 

Главою Центробанку призначили муллу Мохаммада Ідріса, який очолює фінансовий сектор талібів. Він не має ні фінансової підготовки, ні вищої освіти, але має великий досвід роботи з фінансових питань із попереднім лідером організації.

 

Генштаб очолив етнічний таджик Карі Фасіхуддін, якого вважали найнебезпечнішим і найвпливовішим з тіньових губернаторів талібів. Керував військовою комісією талібів, а в останні дні брав участь у боях у Панджшеру.

 

Розвідкою займатиметься Абдул Хак Васік, який з 1996 року обіймав посаду польового командира в провінціях Німроз і Кандагар, потім його призначили заступником міністра розвідки талібів. Відповідав за відносини з іноземними бойовиками, яких пов’язували з Аль-Каїдою і їхніми тренувальними таборами в Афганістані. 13 років провів у в’язниці Гуантанамо.

 

Міністром громадських робіт став зведений брат засновника руху Абдул-Манан Омарі. З 2016 року він відповідає за питання релігії в Талібані. Один із членів переговорної групи в Катарі.

 

Міністерством у справах водного й енергетичного постачання керуватиме мулла Абдул-Латіф Мансур, племінник польового командира талібів — Насрулли Мансура. У попередньому уряді талібів був міністром сільського господарства.

 

З 2001 року перебуває під санкціями ООН. З 2009 року — член Вищої ради талібів і керівник її політичної комісії, тіньовий губернатор провінції Нангархар. У 2010 році очолив командування руху в східному регіоні Афганістану

 

За кордони і племена відповідатиме Нурула Нурі — колишній губернатор провінцій Лагман, Баглан, Вардак і Балх, глава Північної зони Афганістану за талібів. У 2001 році його схопили американські війська й утримували у в’язниці в Гуантанамо до 2014 року.

 

Крім Сіраджуддіна Хаккані, до складу нового афганського уряду увійшли ще троє міністрів, які мають відношення до Мережі Хаккані. Халіл ар-Рахман Хаккані зайняв пост міністра з питань міграції. Міністром вищої освіти став Абдул Бакі Хаккані. А посада міністра зв’язку й інформаційних технологій дісталася Мавлаві Наджибулі Хаккані.

 

 

Дотримуватимуться тільки законів шаріату

 

Оголошений тимчасовий уряд талібів дотримуватиметься законів шаріату, захищатиме права людини і забезпечуватиме можливості для припливу іноземних інвестицій, говориться в заяві лідера руху Хабітули Ахундзаде.

 

Таліби будуть прихильними до всіх міжнародних законів, договорів і зобов’язань, які не суперечитимуть ісламському праву, яке відтепер регулюватиме все управління в Афганістані, відзначив він.

 

Ахундзаде запевнив, що члени уряду «ретельно працюватимуть над дотриманням ісламських правил і законів шаріату, захищатимуть вищі інтереси країни, охоронятимуть кордони Афганістану і забезпечуватимуть міцний мир, процвітання та розвиток».

 

Він також пообіцяв, що талібський уряд вживатиме заходів «із захисту прав людини, прав меншин, а також прав знедолених груп у рамках вимог священної релігії іслам».

 

Талібан, як перебуватиме при владі, має намір управляти внутрішніми доходами «належним чином і прозоро», а також надаватиме можливості для іноземних інвестицій, розвиватиме торгівлю та боротиметься з безробіттям.

 

Це перша особиста заява Ахундзаде з тих пір, як він очолив Талібан у 2016 році. В його оточенні твердили, що ватажкові угруповання необхідно дотримуватися конспірації через можливі замахи.

 

Першим рішенням нового уряду стала заборона жінкам займатися спортом, в якому «їхні обличчя та тіла не будуть закритими». Про це заявив заступник голови комісії Талібану з культури Ахмадула Васік в інтерв’ю SBS News.

 

Він відзначив, що іслам дозволяє жінкам виходити на вулицю тільки за необхідності, а спорт необхідністю не є.

 

«Я не думаю, що жінкам можна буде грати в крикет, тому що жінкам необов’язково грати в крикет. У крикеті вони можуть зіткнутися із ситуацією, в якій їхні обличчя та тіла не будуть закритими», — сказав Васік. За його словами, в еру мас-медіа з’являтимуться фото і відео з жінками, які порушують правила ісламу.

 

Зараз крикет є найпопулярнішим видом спорту в Афганістані. Після того як таліби взяли Кабул, більша частина гравців покинула країну. Також з’явилася інформація, що спортсменкам погрожують і примушують їх припинити кар’єру. 

 

 

Захід критикує

 

Незважаючи на запевнення, що новий кабінет міністрів буде різноманітним якщо не з політичної, то хоча б з етнічної точки зору, всі посади в ньому зайняли представники «старої гвардії» талібів — ті, хто стояв біля витоків руху і був близьким до його засновника, мулли Мохаммеда Омара.

 

Етнічний склад талібського уряду можна назвати вельми однорідним — усі пуштуни, за винятком двох таджиків і одного узбека.

 

США заявили, що стурбовані колишньою діяльністю деяких осіб, які увійшли в перехідний уряд Афганістану. Представник Держдепу також відзначив, що уряд повністю складається із членів терористичного руху.

 

«Наголошуємо, що оголошений список імен складається виключно з осіб, які є членами Талібану, і в ньому немає жінок. Нас також турбують зв’язки деяких осіб і їхня історія», — сказав представник Держдепу.

 

За його словами, США «розуміють, що Талібан представив це як перехідний уряд». «Але ми судитимемо про Талібан за його діями, а не за словами», — відзначив він.

 

Євросоюз також розкритикував склад нового уряду Афганістану, який «не відображає етнічне і релігійне різноманіття». Таліби поки не представили «інклюзивного і представницького» уряду, констатував 8 вересня представник ЄС і відзначив, що таліби не виконали обіцянки залучити до влади максимально широко різні верстви населення.

 

Зі свого боку заступник голови Єврокомісії Марош Шефчович закликав талібів поважати права жінок і основні свободи. «Ми дуже уважно спостерігаємо за поведінкою нового уряду Афганістану», — підкреслив він.

 

Глави МЗС країн ЄС минулого тижня висунули талібам п’ять умов для встановлення дипломатичних відносин. Серед них — повага до свободи друку, інших основних свобод, а також обіцянка не перетворювати Афганістан знову на притулок для терористів.

 

Прес-секретар Верховного представника ЄС із зовнішньої політики і безпеки Петер Стано нагадав, що викликають стурбованість повідомлення ЗМІ про те, що таліби не дотримуються міжнародних зобов’язань у сфері захисту прав людини.

 

Джерело

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.