Надлишок вакцин. Як псуються COVID-щеплення

Вакцинація у світі йде різними темпами

У всьому світі закінчується термін придатності мільйонів доз вакцин, які доводиться утилізовувати — в той час як у багатьох країнах вакцин не вистачає.

 

Поки одні країни не знають, що робити із зайвими вакцинами від коронавірусу, інші продовжують страждати від їхньої нестачі.

 

Чому розподіл препаратів працює так погано і як його можна поліпшити — задається питанням німецький журнал Der Spiegel.

 

 

Вакцини на викидання

 

У Нідерландах нарахували тільки на руках у сімейних лікарів і в аптеках до 200 тисяч доз невикористаних вакцин від AstraZeneca, які лежать у холодильниках.

 

«Центральної бази даних, яка фіксувала б втрату вакцин по всьому світу, не існує, але дані по окремих країнах і оцінки викликають тривогу, — відзначає видання. — За даними ВООЗ, до кінця серпня через закінчення терміну придатності в усьому світі може виявитися непридатним один мільйон доз препарату AstraZeneca«.

 

Тільки в американському штаті Джорджія в цьому році було викинуто майже 700 тис. доз вакцини.

 

Експерти попереджають, що скоро в США закінчиться термін придатності доз вакцини, які можна було б використати для вакцинації близько 13 млн осіб. Польщі до кінця липня довелося утилізувати майже 73 тис. доз вакцин від різних виробників; у Гонконзі накопичуються надлишки вакцин від Sinovac і Biontech / Pfizer, які можуть залишитися невикористаними через закінчення терміну придатності.

 

У Німеччині, за інформацією Der Spiegel, кожна десята доза вакцини на цей час залишається лежати в кабінетах лікарів; там зберігається близько 3,2 млн доз. Вакцини, якої немає в інших країнах.

 

За даними платформи Our World in Data, близько третини населення планети вже отримали хоча б одну дозу вакцини проти COVID-19, але в бідніших країнах хоча б одне щеплення зробили лише 1,4% осіб. У Нігерії, наприклад, повністю вакциновано лише 0,7% населення — в Гаїті всього 0,01%.

 

Надлишок вакцин. Як псуються COVID-щеплення

EPA

 

 

Розподіл не працює

 

Міжнародна ініціатива Covax Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) і глобальні ініціативи з вакцинації — Gavi і Cepi — поки не змогли створити справедливу, глобальну систему вакцинації: вакцина досі надходить в основному в ті країни, де є гроші.

 

Більшістю з майже 5 млрд доз, які було введено в усьому світі, були щеплені особи в багатших країнах, при цьому багато держав, в обхід Covax, ведуть переговори безпосередньо з виробниками й укладають двосторонні контракти.

 

«Ситуація швидше буде погіршуватися, ніж поліпшуватися», — попереджає Хав’єр Гузман, директор напряму із глобальної політики в галузі охорони здоров’я в американському аналітичному центрі Center for Global Development. Потужності виробників можна збільшити тільки до певної міри, пожертвування вакцин є занадто малими, щоб покрити потреби країн, що розвиваються, — і дебати про третє щеплення також турбують експерта.

 

Надлишок вакцин. Як псуються COVID-щеплення

EPA

 

 

«Багаті країни тепер будуть використовувати свої запаси в основному для ревакцинації власного населення, а також вакцинуватимуть дедалі більше дітей«, — вважає він.

 

На думку Гузмана, тільки зміни з боку виробників можуть вирішити проблему дефіциту в довгостроковій перспективі. Щоб прискорити виробництво вакцин у світі, уряди і міжнародні організації повинні вплинути на виробників, а також створити для них стимули для підписання більшої кількості ліцензійних угод з партнерами в країнах, що розвиваються, і країнах з перехідною економікою, які могли б виробляти вакцини на місцях.

 

Джерело

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.