Меркель і Байден. Спір про Україну, фронт проти РФ

Фото: Getty Байден і Меркель у Вашингтоні

Лідери США і Німеччини заявили, що це неприпустимо — шантажувати Москві Київ, що вона припинить здійснювати транзит газу.

 

У Вашингтоні відбулася зустріч президента США Джо Байдена і канцлера Німеччини Анґели Меркель. Німецький канцлер — перша глава одного з європейських урядів, яку Байден приймає в Овальному кабінеті після того, як вступив на посаду в січні. А для Меркель це останній візит у США в якості глави ФРН.

 

Головною причиною для зустрічі стало охолодження за час президентства Дональда Трампа відносин між США і Євросоюзом, а також будівництво російського газопроводу Північний потік-2 і Україна. Під час зустрічі було підписано Вашингтонську декларацію. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

 

Вашингтонська декларація: єдиний фронт проти Росії

 

Президент США Джо Байден і канцлер ФРН Анґела Меркель 15 липня за підсумками зустрічі в Білому домі підписали Вашингтонську декларацію. Американський президент пояснив, що документ прийнято, щоб захистити демократію.

 

«Це документ, що підтверджує нашу прихильність твердим демократичним принципам, які лежать в основі обох наших країн, а також те, як ми будемо їх застосовувати, щоб відповідати на найзначущіші виклики сьогоднішнього і завтрашнього дня», — заявив Байден на прес-конференції, яка відбулася в Білому домі.

 

США і Німеччина розуміють, що є необхідність довести, що демократії зможуть задовольнити потреби людей у другій чверті 21-го століття, відзначив він.

 

«Ми будемо відстоювати демократичні принципи і загальні права, коли ми бачимо, що Китай чи будь-яка інша країна працюють над тим, щоб підірвати вільні і відкриті суспільства», — сказав американський лідер.

 

У Декларації говориться, що країни поглиблюватимуть економічну і науково-технічну співпрацю. Вони хочуть, щоб найважливіші інновації пішли на користь «демократичному керівництву, а не авторитаризму». У Декларації наголошено, що країни протистоятимуть застосуванню та поширенню технологій стеження, які використовують із метою обмежити права людини.

 

США і Німеччина мають намір створити американо-німецький форум, який даватиме рекомендації «із приводу розбудови спільного майбутнього». «Щоб сприяти співробітництву із ключових економічних питань, ми почнемо також економічний діалог», — йдеться в Декларації.

 

У Декларації наголошується, що США і Німеччина вважають НАТО головним елементом забезпечення безпеки в Європі і підкреслюють прихильність принципу спільної оборони.

 

У цьому зв’язку Байден відзначив, що Вашингтон і Берлін і далі «єдиним фронтом виступатимуть проти російської агресії на захист союзників, які є на східному фланзі НАТО».

 

На зустрічі також підписали документ про партнерство в галузі енергетики і захисту клімату. У ньому в загальній формі підкреслено прихильність боротьбі із кліматичними змінами і майбутній співпраці, яка матиме на меті підтримувати енергетичну безпеку і розвивати нові енергетичні технології.

 

Серед них — «розвиток технологій стійкої енергетики в економіках, що розвиваються, зокрема в Центральній Європі і в Україні», йдеться в Декларації. 

 

 

Розбіжності за Північним потоком-2

 

Під час зустрічі Байден і Меркель обговорили питання відносин з Україною та будівництво газопроводу Північний потік-2.

 

Сполучені Штати і Німеччина захищатимуть суверенітет і територіальну цілісність України і підтримуватимуть реформи в країні, заявив Байден на прес-конференції. Він вказав, що на переговорах з Меркель висловив свої побоювання із приводу будівництва газопроводу з Росії.

 

«Мої погляди на Північний потік-2 були давно відомими. Добрі друзі можуть розходитися в думці. Ми з канцлером згодні, що не можна дозволяти Росії використовувати енергетику як зброю для того, щоб погрожувати сусідам», — сказав Байден.

 

Він також повідомив, що сторони обговорюють «практичні заходи», що стосуватимуться газопроводу. Президент США відзначив, що не було сенсу вводити санкції проти Північного потоку-2, адже до моменту його приходу до влади газопровід був завершеним на 90 відсотків.

 

Анґела Меркель також підкреслила відмінність у підходах до газопроводу. Водночас вона вказала на важливості зберегти транзит газу через Україну навіть після того, як Північний потік-2 введуть в експлуатацію.

 

«Хочу сказати чітко, що наше розуміння було і є: Україна і далі буде транзитною країною», — заявила канцлер ФРН і відзначила, що якщо Росія «позбавлятиме Україну права на транзит», вона ризикує зіткнутися з активною протидією з німецької і європейської сторони.

 

Для цього є різні інструменти впливу, причому з боку не тільки Німеччини, а й Європи, наприклад це санкції, підкреслила Меркель.

 

 

 

За її словами, Північний потік-2 має давати додаткову можливість для транспортування газу в Європу, а не замінювати транзит через Україну.

 

Як зазначає газета Times, Байден наполягав, що Меркель запевняла, що новий газопровід до Німеччини з Росії не додасть сміливості президенту РФ Володимиру Путіну.

 

«Байден зазнав інтенсивного тиску з боку високопоставлених демократів після того, як відмовився ввести санкції проти компаній, що беруть участь у Північному потоці-2», — відзначає видання.

 

«Демократи побоюються, що ПП-2 збільшить імовірність того, що Путін перекриє газопроводи, які йшли в Східну Європу, щоб підірвати вплив Президента України Зеленського і чинити тиск на інші країни в той час, як США намагаються контролювати залякування, які йдуть із Росії», — пояснює Times.

 

Після зустрічі з Меркель, яка відбулася в Берліні в понеділок, Зеленський заявив, що Північний потік-2 «загрожує безпеці України», нагадує газета.

 

Відзначимо, що, за даними з різних джерел, Німеччина розглядає Україну як одного з головних партнерів під час переходу на зелену енергетику. Про це докладно в матеріалі Візит Зеленського до Меркель.

 

Джерело

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.