ІДІЛ повернулася? Наслідки теракту в Кабулі

Натовпи людей біля аеропорту Кабулу

Смертники підірвали себе в натовпі біля одного з в’їздів на територію аеропорту Кабулу, загинули щонайменше 90 осіб, постраждали близько 150.

 

Після того як таліби захопили Афганістан, аеропорт Кабулу і підходи до нього перетворилися на місце скупчення неймовірної кількості осіб. Цим скористалися терористи, які підірвали бомби в натовпі.

 

Відповідальність за вибухи в районі аеропорту Кабулу, які забрали життя щонайменше 90 осіб, узяли на себе радикальні ісламісти одного із крил угруповання «Ісламська держава».

 

Президент США Джо Байден заявив, що евакуація з Кабулу триватиме до наміченої дати — 31 серпня, незважаючи на вибухи смертників.

 

Глава Білого дому пообіцяв відповісти ІД за цей напад, знайти причетних до нього, хоч де вони будуть, і «змусити заплатити».

 

 

Реакція на теракт

 

Смертники підірвали себе в натовпі біля одного з в’їздів на територію аеропорту. Американські військові, які охороняли ворота, — в більшості своїй морські піхотинці — втратили 13 осіб убитими, інших 18 поранено.

 

Хоча пізніше представник Збройних сил США генерал-майор Вільям Тейлор на брифінгу заявив, що в четвер в околицях аеропорту Кабулу стався тільки один вибух.

 

«Ми не вважаємо, що був другий вибух», — сказав він.

 

 

 

США не припинятимуть евакуацію з Афганістану до останнього моменту, також вони не мають планів продовжувати евакуацію після 31 серпня — крайнього терміну, на якому наполягає Талібан.

 

У відповідь на питання про вибух Тейлор заявив: «Ми більше не дозволимо, щоб напади в Афганістані поширювалися на ввесь світ, як це було 20 років тому».

 

ІДІЛ повернулася? Наслідки теракту в Кабулі

Постраждалі від вибуху // EPA

 

 

Евакуація завершується

 

Тим часом евакуація з Афганістану вступила в завершальну стадію, а для деяких країн її повністю закінчено. Останніми країну покинуть військовослужбовці США. Бельгія однією з перших завершила евакуацію. Останній рейс із Кабулу вилетів у середу ввечері.

 

У четвер операцію завершили Канада, Данія, Нідерланди і Німеччина. Останнім рейсом німецькі військові вивезли 5 347 осіб, з них 4 100 — афганці.

 

Уряд Іспанії заявив у п’ятницю, що вивіз останню партію людей. Два військових літаки приземлилися в Дубаї. На борту були — 81 громадянин Іспанії, чотири підданих Португалії та 83 афганців, які співпрацювали із силами НАТО.

 

У п’ятницю ввечері з Кабулу відлетить останній рейс у Францію. Напередодні з Кабулу в Париж полетіли більше 100 французьких підданих і більш як 2 500 афганців. П’ятниця також стала останнім днем евакуації для Австралії. За останні дев’ять днів австралійські військові вивезли більш як 4 тис. осіб, зокрема афганців з австралійськими візами.

 

Велика Британія почала завершальний етап рятувальної операції. Останніми Кабул залишають військові, які забезпечували процес евакуації. 

 

 

Хто вчинив теракт

 

Відповідальність за вибухи в районі аеропорту Кабулу взяли на себе радикальні ісламісти одного із крил угруповання «Ісламська держава» — «Ісламська держава-Хорасан».

 

«ІД-Хорасан» створено в січні 2015 року. Хорасан — назва історичної області, яка включала в себе Афганістан і частину Ірану, Пакистану, Туркменістану, Узбекистану і Таджикистану (англійська назва угруповання IS-K — від Khorasan).

 

Це найбільш екстремістська і найжорстокіша з усіх войовничих джихадистських груп, що є в Афганістані. Її створення частково пов’язують із витісненням ІД з Іраку і Сирії. Вона вербує прихильників в Афганістані і Пакистані, особливо колишніх талібів, які визнали свій колишній рух недостатньо радикальним.

 

 

 

«ІД-Хорасан» звинувачують у найгірших звірствах останніх років, це напади на школи для дівчаток, лікарні і навіть пологовий будинок, в якому, згідно з повідомленнями, бойовики застрелили кілька вагітних жінок і медсестер.

 

На відміну від Талібану, інтереси якого обмежуються Афганістаном, «ІД-Хорасан» є частиною глобальної мережі, чия кінцева мета — створення всесвітнього халіфату. Вони нападають на всіх, кого вважають «невірними», до числа яких відносять не тільки Захід, а й мусульман-шиїтів, всюди, де можуть до них дістатися.

 

Основний оплот «ІД-Хорасан» — провінція Нангархар, що на сході Афганістану, звідки зручно контролювати маршрути перекидання людей та наркотиків через афгано-пакистанський кордон. На піку своєї могутності угруповання нараховувало близько трьох тисяч бійців, але потім зазнала суттєвих втрат у зіткненнях із силами міжнародної коаліції, афганською армією та талібами.

 

 

Що робитиме Талібан?

 

Угрупування «ІД-Хорасан» ворогує з Талібаном, адже вважає представників руху «невірними» і не визнає договір про припинення вогню, який таліби підписали зі США.

 

Втім, аналітики не виключають, що непрямо контакти між двома організаціями підтримуються через так звану «мережу Хаккані», яка є напівавтономною частиною Талібану.

 

Сираджуддін Хаккані, за голову якого призначено нагороду в 5 мільйонів доларів, очолює найбільшу організовану і найбоєздатнішу частину талібського ополчення і, за наявними даними, зараз відповідає за порядок у Кабулі.

 

Як 15 серпня таліби взяли Кабул, вони звільнили з тюрми Пулі-Чархі велику кількість ув’язнених, частина з них, імовірно, була бойовиками ІД.

 

Але «ІД-Хорасан» має фундаментальні розходження із талібами, вона звинувачує їх у тому, що вони проміняли джихад на мирну угоду, яку уклали в гламурних готелях у Досі. Угруповання зараз розглядають як головну загрозу влади Талібану.

 

Джерело

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.