Богослов без телефону. Хто керує Талібаном

Фото: BBC Сучасні лідери Талібану

У пресі не раз з’являлися повідомлення про смерть Хайбатулли Ахундзади, але він досі керує Талібаном.

 

Талібан встановив повний контроль над Афганістаном. Від руху чекають відродження жорстких релігійних норм і репресій. Самі ж таліби обіцяють встановлення миру і безпеки в країні.

 

Хто ж керуватиме новим Афганістаном?

 

 

Суддя-консерватор

 

Лідером Талібану є Хайбатулла Ахундзада. Він вступив в організацію незабаром після її створення в 1994 році і здобув довіру засновника руху — мулли Омара. Коли таліби прийшли до влади в Афганістані в 1996 році, Ахундзада очолив військовий суд і став заступником голови Верховного суду. Побутує думка, що він присуджував людям жорстокі покарання, які було введено талібами, наприклад відрубування кінцівок за злодійство.

 

Після того, як в Aфганістані було повалено режим талібів, Ахундзада перебрався в Пакистан і викладав у різних мусульманських навчальних закладах.

 

Богослов без телефону. Хто керує Талібаном

Хайбатулла Ахундзада

 

У 2013 році засновника Талібану — муллу Омара — вбили. Новим лідером угруповання було обрано Ахтара Мохаммада Мансура, Ахундзада увійшов до складу його заступників. У 2016 році Мансур загинув у Пакистані. Уже через кілька днів Ахундзаду оголосили новим лідером руху.

 

Серед талібів Ахундзада має репутацію богослова-консерватора, який не вміє користуватися мобільним телефоном і не любить з’являтися на публіці. У 2017 році 23-річний син Ахундзади загинув під час скоєння теракту: він скерував вантажівку, яку було начинено вибухівкою, на територію бази урядових військ, яка була розташована на півдні Афганістану. У 2019 році брата лідера Талібану було вбито під час вибуху бомби в одній з мечетей Кветти в Пакистані.

 

Відомо про замахи й на самого лідера. У пресі не раз з’являлися повідомлення про його смерть (навіть від коронавірусу), але вони не підтверджувалися.

 

 

Обличчя Талібану

 

Ахундзада залишається в тіні і вважає за краще особливо не світитися, натомість обличчям Талібану є Абдул Гані Барадар, глава політичного крила руху.

 

Барадар після вторгнення радянських військ в Афганістан теж брав участь у боях з ними. Передбачається, що саме в цей час він познайомився з муллою Омаром. Після того, як СРСР вивів війська з Афганістану, Барадар разом з Омаром відкрив медресе в Кандагарі і в подальшому увійшов у число співзасновників Талібану.

 

Барадара вважали одним з головних військових стратегів руху, який координував військові і терористичні операції бойовиків, а також відповідав за їхнє фінансування. Він входив до числа найближчих соратників мулли Омара і, як повідомлялося, одружився з його сестрою. У 2001 році, коли американські війська вторглися в Афганістан і повалили режим талібів, Барадар займав пост заступника міністра оборони.

 

Після того, як в Афганістані було розгромлено Талібан, Барадар утік у Пакистан. Його називали прихильником примирення з Хамідом Карзаєм — афганським президентом, який прийшов до влади за підтримки США. Але в 2009 році в інтерв’ю американському журналу Newsweek Барадар заявив, що таліби не складуть зброю, поки не доб’ються, щоб американці вийшли з Афганістану.

 

Богослов без телефону. Хто керує Талібаном

Барадар і Сергій Лавров // КоммерсантЪ

 

 

У 2010 році Барадара заарештували в Пакистані під час спільної операції ЦРУ і пакистанських спецслужб. Його фото з руками, які було скуто ланцюгом, потрапили в ЗМІ. Але в 2018 році його звільнили. Це сталося на прохання влади США, яка задумала вивести війська з Афганістану і вирішила домовитися з талібами через Барадара, який мав репутацію прагматичного переговірника.

 

Після звільнення Барадар перебрався в Катар і став лідером переговорної групи. Він зустрічався з Держсекретарем США Майком Помпео, розмовляв по телефону із президентом США Дональдом Трампом (американський лідер описав цю бесіду як «дуже добру»), а в лютому 2020 року він від імені Талібану підписав мирну угоду з американською владою.

 

Зрештою Барадар став головним дипломатом Талібану. Впродовж останніх років він зустрічався з міністром закордонних справ Китаю Ван Ї і главою МЗС Росії Сергієм Лавровим.

 

Джерело

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.