"Антисемітський закон". Конфлікт Польщі й Ізраїлю

Фото: Getty

Польська влада обмежила право нащадків жертв Голокосту на повернення майна, яке конфісковували в євреїв під час Другої світової війни і після неї.

 

Між Ізраїлем і Польщею знову спалахнув дипломатичний скандал, який пов’язаний з історичною пам’яттю. Ізраїльська влада й американська влада звинуватили Варшаву в тому, що вона порушує права нащадків жертв Голокосту, які залишилися без власності в роки нацистської та радянської окупації.

 

Міністр закордонних справ Ізраїлю — Яір Лапід — відкликав повіреного в справах єврейської держави в Польщі «для безстрокових консультацій». Варшава пообіцяла симетричні заходи і відмовлятися від цього закону не має наміру. Коррепондент.net розповідає подробиці.

 

 

«Ганебна демонстрація зневаги до пам’яті про Голокост»

 

До початку Другої світової війни в Польщі жили найчисленніші єврейські спільноти. Нацистська Німеччина, яка окупувала Польщу, позбавила євреїв дому, а багатьох — і життів. Пізніше їхні нащадки почали вимагати компенсацію.

 

Євреї-експатріанти і їхні нащадки до теперішнього моменту мали право заявити про незаконне захоплення їхньої власності і зажадати її повернення, але польська влада вирішила, що це є причиною виникнення суперечок і проблем навколо прав власності на майно.

 

У 2015 році Конституційний суд Польщі ухвалив, що необхідно встановити жорсткі терміни, після закінчення яких адміністративні рішення про право власності на майно вже не можуть бути оскарженими.

 

Зміни в законі було схвалено 11 серпня польським парламентом. Через три дні закон підписав президент Польщі Анджей Дуда. Поправка вноситься в Адміністративно-процесуальний кодекс Польщі.

 

«Я прийняв рішення, що стосується законопроекту, який в останні місяці був предметом жвавих і гучних дебатів в країні і за кордоном. Після ретельного аналізу я вирішив підписати поправку до Адміністративно-процесуального кодексу, яку прийняли сейм і сенат», — повідомив глава держави.

 

Відповідно до змін обмежується право нащадків жертв Голокосту на повернення майна, яку було конфісковано в євреїв під час Другої світової війни і після неї: тепер вони можуть оскаржити вилучення власності лише протягом 30 років з моменту прийняття такого рішення.

 

Дуда відзначив, що кожна друга жертва Голокосту була з Польщі. Але, як показує практика, ті, хто претендує на реституцію, часто бувають підставними особами, вказав польський лідер.

 

У Польщі питання про права євреїв на власність ускладнюється ще й тим, що, на відміну від інших країн Євросоюзу, влада Польщі не створила фонд для виплати компенсацій особам, чиє майно відібрали, відзначає Guardian.

 

«Демократія та справедливість досягли нової нижчої точки в Польщі, адже президент Дуда підписав закон, який фактично позбавляє всіх колишніх польських власників майна можливості отримати компенсацію за майно, яке незаконно було відібрано в них у комуністичний період», — сказав голова Всесвітньої організацій з реституції майна євреїв Гідеон Тейлор.

 

Прем’єр-міністр Ізраїлю — Нафталі Бенет — рішуче засудив цей закон і заявив, що Ізраїль не мовчатиме з цього приводу. «Це ганебне рішення та ганебна демонстрація зневаги до пам’яті про Голокост», — підкреслив він у своїй заяві.

 

Міністр закордонних справ Ізраїлю — Яір Лапід — заявив: «Сьогодні Польща вперше схвалила антисемітський та неетичний закон». Він додав, що у відповідь на це рішення главу посольства Ізраїлю у Варшаві було негайно відкликано на батьківщину.

 

«Сьогодні Польща стала антидемократичною та неліберальною країною, яка не шанує найбільшу трагедію в історії людства», — підкреслив Лапід.

 

За його словами, на цьому етапі Ізраїль не відправить нового посла у Варшаву. Лапід також повідомив, що він запропонував послу Польщі в Ізраїлі продовжити відпустку і не повертатися в цю країну.

 

«Цей час варто використовувати, аби пояснити народу Польщі значення Голокосту для громадян Ізраїлю та те, якою мірою ми будемо відмовлятися миритися з будь-якою зневагою до пам’яті про Голокост і його жертв. Цим усе не закінчиться», — сказав Лапід.

 

МЗС Польщі пообіцяло Ізраїлю симетричну відповідь на відгук тимчасового повіреного і візначило, що рішення Яіра Лапіда завдає шкоди двостороннім відносинам.

 

Міністр у справах канцелярії президента Польщі — Якуб Кумоч — і взагалі назвав реакцію міністра закордонних справ Ізраїлю «істеричною» та далекою від норм дипломатії.

 

16 серпня прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що задоволений, що закон прийнято і він ускладнить євреям повернення майна, яке вони втратили під час Другої світової війни і після неї. Моравецький підкреслив, що це покладе край дикій реприватизації.

 

«Я радий, що весь політичний клас в країні підтримує наші дії в цьому питанні, тому що ми мали такі ситуації в Польщі, коли в рамках дикої реприватизації шукали 120-річних осіб у Південній Америці, які раптово захоплювали багатоквартирні будинки в Польщі. Такого більше не буде», — сказав прем’єр.

 

Польський прем’єр також прокоментував різку критику Ізраїлю через прийняття закону.

 

«Відносини між країнами можуть бути заснованими на істині, до цього ми й звертаємося. Тим більше, що ця історія була складною та трагічною. Той закон підготовали німці і СРСР», — сказав Моравецький.

 

Ізраїльський міністр закордонних справ також повідомив, що Ізраїль обговорює подальші кроки з Вашингтоном. Раніше Держсекретар США Ентоні Блінкен засуджував намір прийняти цей закон.

 

Блінкен також заявляв про необхідність для Польщі «всеосяжного закону», який дозволив би врегулювати претензії щодо конфіскованого майна і забезпечити «деяку ступінь справедливості» для тих, хто постраждав від незаконної конфіскації.

 

США є одним з найважливіших союзників Польщі, але в їхніх відносинах є напруженість, яку викликала проблема прав власності й інші питання, як, наприклад, близький до прийняття законопроект, який унеможливить роботу американського незалежного телеканалу.

 

Американські законодавці раніше натякали, що таке нововведення може зіпсувати відносини Варшави з її ключовим союзником — Вашингтоном.

 

У серпні група американських сенаторів від обох партій заявила про стурбованість діями Варшави, які «витіснять із Польщі великого американського інвестора» і «підірвуть свободу ЗМІ».

 

Як Демократична партія США, так і Республіканська нагадали, що польська влада «і далі нападатиме» на судову систему.

 

«Будь-яке рішення про застосування цих законів може мати негативні наслідки для оборони, бізнесу і торгових відносин», — попередили американські законодавці.

 

З 2015 року Польща переживає консервативний поворот — у традиціоналістів не тільки свій президент, а й більшість місць у парламенті. Більш того, за роки правління консервативна партія Закон і справедливість зміцнила свої позиції — було знижено незалежність судової системи і ЗМІ.

 

«Реполонізація» місцевих ЗМІ спочатку була одним з найважливіших пунктів політичного порядку Закону і справедливості: правляча партія вважає, що мас-медіа в Польщі мають польських власників і висвітлюватиму події з польської точки зору.

 

Одразу після приходу до влади уряд консерваторів призначив на суспільно-правовий телеканал TVP редакторів, які є лояльними до партії.

 

Наступний крок на шляху до «реполонізації» стався в грудні 2020 року, коли державна нафтова компанія Orlen викупила всі ЗМІ в німецької видавничої групи Passau. З тих пір польська держава контролює 80 відсотків місцевої преси в країні.

 

Джерело

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.