100-річний нацист. Гучний суд у Німеччині

Фото: REUTERS Суд над нацистом у Німеччині

За версією звинувачення, чоловік особисто розстрілював радянських військовополонених і заганяв людей до газових камер.

 

Столітній колишній охоронець концтабору Заксенхаузен Йозеф С. звинувачується у співучасті у вбивстві 3518 в’язнів у роки Другої світової війни. Зокрема, за версією звинувачення, він особисто розстрілював радянських військовополонених і заганяв людей до газових камер. Суд проходить за підвищених заходів безпеки в приміщенні спортзалу в’язниці Бранденбург-Герден.

 

Без в’язниці

 

Йозеф С. — найстарший нацист, який опинився на лаві підсудних. Його привезли на слухання в інвалідному візку, в руках у нього був портфель.

 

Йозефу С. був 21 рік, коли він почав службу в концтаборі Заксенхаузен у 1942 році. У період з 1936-го по 1945-й рік у таборі містилося понад 200 тисяч осіб, включаючи євреїв, циган, противників режиму і геїв. Про звинувачену відомо мало. За повідомленнями газети Bild, він звільнився з полону в 1947 році і пішов працювати слюсарем у Бранденбурзі, в той час — території Східної Німеччини. Центральний підрозділ з розслідування нацистських злочинів передав його справу у провадження влади Бранденбурга в квітні 2019 року, а звинувачення йому було висунуто 26 січня 2021 року.

 

Незважаючи на вік Йозефа С., медекспертиза визнала його здатним брати участь у процесі у межах 2,5 годин у день.

 

Адвокат обвинуваченого Стефан Ватеркамп сказав, що його клієнт не стане робити ніяких заяв по суті звинувачень, але на засіданні суду в п’ятницю розповість про свої особисті обставини, що призвели його на службу до нацистів.

 

Томас Вальтер, адвокат, що представляє інтереси декількох вижилих у таборі і родичів жертв, висловив надію, що Йозеф С. передумає. «Він же не камінь, не машина, — сказав він. — Може, він ще що-небудь скаже».

 

Процес над Йозефом С. триватиме до січня 2022 року. На час слухань він залишиться на волі, і навіть у разі обвинувального вироку він, швидше за все, не потрапить за ґрати: 16 листопад Йозефу С. виповниться 101 рік, про що він з гордістю повідомив судді.

 

Не перший випадок

 

Минулого тижня почався процес над 96-річною Ірмгард Фюрхнер, яка працювала особистим секретарем коменданта концтабору Штуттгоф на території окупованої Польщі. За минулі півтора року перед судом постали ще два охоронці Штуттгофа — 93 і 97 років. Один з них — Бруно Дей — визнаний співучасником вбивства понад п’ять тисяч осіб і засуджений до двох років позбавлення волі умовно. Другого (ім’я не називається) суддя визнав непридатним для участі у слуханнях за станом здоров’я.

 

Залучати до відповідальності нацистів нижчої ланки правосуддя Німеччини та інших країн почало близько 10 років тому.

 

 

Джерело

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.